Minulý mesiac som ponúkol na Facebook-u a na tomto blogu mentoring mladým ľuďom. Úplne zadarmo. Mám už totiž občas potrebu dávať späť časť z toho, čo som v živote dostal.
Prihlásilo sa osem ľudí a môj pôvodný plán bol ponúknuť mentoring iba 2-3 z nich z časových dôvodov, kedže viem koľko času taký mentoring zaberá. Po prečítaní mailov od týchto ľudí vo veku približne medzi 18 až 25 rokov som si nemohol pomôcť a rozhodol som sa mentorovať všetkých.
V tomto krátkom článku sa pozriem na prvé kroky a najzaujímavejšie zistenia.
Postup mentoringu je v prvých krokoch celkom jednoduchý.
Krok 1 – Napíšte si, ako bude vyzerať váš vysnívaný život o desať rokov. Detailne.
Krok 2 – Odhadnite, koľko vás takýto život bude stáť (bežné mesačné náklady + ročné výdavky)
Krok 3 – Vypočítajte si svoju cieľovú sumu (celkové ročné náklady x 25) Pravidlo 4%.
Krok 4 – Zistite, kde sa momentálne nachádzate (váš mesačný príjem/výdavky, aktíva/ pasíva) a koľko mesačne ušetríte.
Krok 5 – Vypočítajte si, za koľko dosiahnete svoju cieľovú sumu pri súčasnej miere úspor a miere Net worth.
Aby ste získali predstavu, kde sa tieto čísla zatiaľ hýbu:
V tomto kroku sa dostávame k stretu s realitou. V ďalšom kroku si totiž musia vypočítať, za koľko dosiahnu svoju cieľovú sumu pri súčasnom mesačnom šetrení a konzervatívnom odhade výnosu z ich investícií vo výške 5% p.a.. Asi vás neprekvapí, že by to trvalo približne 45 rokov. Hm…neviem či tu budem tak dlho 😉
Zjavne budú teda musieť niečo zmeniť.
Rovnica k bohatstvu (a cieľovej sume) je relatívne jednoduchá: ’Míňajte výrazne menej než zarábate a zvyšok rozumne investujte.’
Ako vidíte sú tam tri premenné – súčasný príjem, súčasné náklady a miera výnosnosti investícií. Môžeme teda zvýšiť svoj príjem, znížiť vaše súčasné náklady, zlepšiť výnos, ktorý dosahujú vaše investície alebo posledná možnosť – znížiť svoju cieľovú sumu (navrhnúť si lacnejší život o 10 rokov). Pravdepodobne ale budú musieť títo mladí ľudia zapracovať na všetkých štyroch oblastiach. Postaviť tento plán je tá najťažšia úloha. Rád by som im preto pomohol tým, že im sprostredkujem vaše odporúčania. Budem rád ak sa o ne podelíte.
Čo by ste im teda poradili vy, kde majú začať?
Tento článok vyšiel prvýkrát 2. novembra 2018 .