Koronavírus

Možno ma budete považovať za paranoidného, no myslím si, že koronavírus sa môže stať veľkým problémom. Zdravotným, ale omnoho viac ekonomickým. V tomto krátkom článku vám poviem o dvoch konceptoch, ako sa na túto potenciálnu krízu môžete pripraviť.

To, čo ma najviac zneisťuje pri tomto víruse je nedostatok spoľahlivých informácií. Asi málokto verí tomu, čo rôzni predstavitelia štátov hovoria. Čo iné aj majú hovoriť, aby zabránili panike. Preto sa vždy radšej pozerám na to, čo robia. Koronavírus, je podľa väčšiny vyjadrení týchto predstaviteľov len niečo ako chrípka. No keď sa pozriem na karanténu a absolútne zastavenie života v niekoľkomiliónových mestách v Číne ( https://www.youtube.com/watch?v=CfcIHUdOI8w ), uvažujem: „Kvôli chrípke??“

Druhý aspekt je ekonomický. Ak by vám niekto v súčasnosti povedal, že vám dá ZADARMO letecký zájazd do Číny. Išli by ste? Alebo aktuálnejší príklad – letecký zájazd do Talianska. Len pripomínam, že by ste museli prejsť minimálne dvoma letiskami. Tí odvážnejší, by išli, len by mali trochu viac strachu ako obyčajne. No ak máte rodinu a deti, potom by ste to asi neriskovali. A to je problém. Keď nechcete cestovať vy, nechce cestovať mnoho ďalších ľudí, čo môže vyvolať problém v leteckom priemysle, následne v cestovnom ruchu, následne v odvetviach spojených s cestovným ruchom atď atď. Nehovoriac o tom, že produkcia v Číne sa spomalila a v niektorých sektoroch zastavila. Koľko potrvá svetu, kým sa mu minú zásoby čínskych produktov? Vidíte ten možný zárodok ekonomickej krízy?

Je však dosť možné (až pravdepodobné), že sa mýlim. Viď Ebola, SARS atď. Nič zásadného sa nestalo. COVID -2019 je však v niečom trochu zákernejší. Dlhá inkubačná doba a ľahko zameniteľné príznaky. Znamená to, že človek je nosičom 14 dní (tj šíri nákazu ďalej), kým sa zistí, že tento vírus má. Znamená to, že širenie sa zastaví po veľmi dlhom čase, keď už dotyčný nositeľ nakazil desiatky ľudí. Ak ste videli niekedy množenie baktérií v Petriho miske ( https://www.youtube.com/watch?v=plVk4NVIUh8 ), potom viete o čom hovorím. Prvý deň nič, druhý deň nič, tretí deň máličko, následne štvrtý deň je polovica misky plná baktérií a nasledujúci deň je Petriho miska plne pokrytá baktériami. Je možný takýto priebeh koronavírusu? Je možné, že to, čo vidíme v súčasnosti (pomalý nárast nakazených) je len druhý deň v Petriho miske?

Problém je, že ani ja, ani nikto iný odpoveď nevie. No ak sa náhodou nemýlim, potom môže byť dôsledok veľmi zlý. Pre mňa a pre moju rodinu. Aj o tomto je koncept, o ktorom hovorím ako o jednom zo základných pilierov osobných financií – vyhnite sa katastrofám. Ako sa teda vyhnúť dôsledkom tohto vírusu?

Vždy sa snažím podniknúť kroky, ktoré, ak sa naplní čierny scenár, mi pomôžu, no ak sa daný scenár nenaplní, nebudem vyzerať ako hlupák. Preto sa nemusíte obávať – kopať podzemné bunkre na záhrade vám odporúčať nebudem 😉 Čo vám teda odporúčam?

1/ Ekonomická kríza je v tomto prípade tým väčším strašiakom

V kríze je vašou úlohou číslo jeden udržať si vaše zamestnanie! Ak budete mať zamestnanie, kríza sa vás veľmi nedotkne. Ak však o zamestnanie prídete, máte veľký problém. No aj na stratu zamestnania sa dá pripraviť. Musíte však vedieť, čo máte robiť a musíte to urobiť rýchlo. Budem o tom natáčať jedno kompletné video, preto sa tu zastavím.

2/ Ochrana zdravia vás a vašej rodiny

Predstavte si, že sa koronavírus naozaj rozšíri aj do vášho mesta/ dediny. Čo by ste v takej situácii urobili? Pravdepodobne to, čo sa deje v Číne – zatvorili sa do karantény, t.j. zamkli sa doma a nevychádzali. Otázka je, ako dlho by ste prežili, keďže doma pravdepodobne nemáte dostatok potravín na povedzme mesačnú karanténu.

Čo teda môžete urobiť? Investujte do zásob potravín. Povedzme na jeden mesiac. Múka, fazuľa, ryža, olivový olej, sušené mlieko.. Výhodou tejto stratégie je, ako som písal vyššie, že ak sa nič nestane, prídete prinajhoršom o pár sto eur. Skôr menej, keďže múku či olivový olej skonzumujete tak či tak. No ak sa náhodou niečo stane… Cena za bezpečnosť vs. riziko katastrofy je tu nepomerné. Ak by totiž vypukla panika, potom sa to zbehne veľmi rýchlo. Jeden deň sú regály v obchodoch plné a druhý deň sa ľudia bijú o balík minerálnych vôd ( https://www.youtube.com/watch?v=YXAUAYHJljM ).

Tých krokov, ktoré môžete spraviť je samozrejme viacero a aj na túto tému budeme natáčať video, kde sa pozrieme na detaily. Mimochodom je to aj zaujímavá investičná stratégia – Alpha strategy.

Záver

Hlavne nepodliehajte panike 🙂 Toto je len môj výrazne riziko averzný pohľad na situáciu. Budem však rád, ak sa podelíte o váš názor.

Komentáre
  1. Milan píše:

    Toto je moj koment k tvojmu starsiemu clanku “ ako sa pripravit na prichadzajucu krizu“

    *****A co ak sa zruti bankovy system a nedostaneme sa k hotovosti? Co ak na nas vymyslia nejaku kulehu s menovou reformou, zdanemim hotovosti atd.

    Netreba mat aj nieco mimo system? Cash , zlato kryptomeny?

    Netreba mat nejake potraviny, resp. podu, kde si vypestujem aspon zaklad? Co unikova strategia ked sa zmeni bezpecnostna situacia?*****

    Bol som za pesimistu. Teraz si za tym stojim a vidim,ze plan treba plan dalej rozvinut.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov