O (splnených) snoch a cieľoch

Keď som okolo roku 2008 prvýkrát začal uvažovať o svojich finančných cieľoch, nevedel som úplne presne, ako na to. Spísal som si teda ciele v oblasti môjho príjmu v zamestnaní, Net worth (Aktíva mínus pasíva) a pasívneho príjmu. Postupne som začal pridávať ciele z iných oblastí – zdravie, vzťahy, typ práce, zmysel života..

Až výrazne neskôr (okolo roku 2016) som si spravil cvičenie s názvom „Môj vysnívaný život o 10 rokov“. Opísal som v ňom môj ideálny život v roku 2027. Tento zoznam som pravidelne menil, dopĺňal, upravoval, ale tie zásadné veci ostali takmer v pôvodnom znení. Úplne prvý bod na tomto zozname bol:

„Ja a moja rodina žijeme v dome, v blízkosti lesa, ďaleko od veľkomesta.“

Keď sa momentálne pozriem von z okna, vidím krásny les, takmer na všetky strany. Na jednom konci je ohraničený štiavnickou kalváriou a na druhom vrcholom Sitna. Nad našim domom je krásna zelená lúka, kde sa väčšinu dňa pasú jelene. Prejsť sa po nej smerom k lesu počas dňa je balzamom na dušu. Keď budete v Banskej Štiavnici, dajte mi vedieť, rád vám ju ukážem.

Kedy dosiahnete svoje sny a ciele?

Keď sa pozerám na všetky moje sny a ciele z roku 2027, vidím, že väčšinu z nich som už dosiahol. Dom bol tou poslednou čerešničkou na torte a ten sa mi splnil v týchto dňoch. Ak sa teda pozriem na moju schopnosť predpovedať, ako rýchlo tieto ciele dosiahnem, musím povedať, že som sa výrazne mýlil. Moje dlhodobé ciele som dosiahol približne za POLOVICU času ako som plánoval!

A nie je to žiadne prekvapenie. Ak sa kohokoľvek úspešného spýtate ako mu/ jej ide dlhodobé plánovanie, dostanete rovnakú odpoveď.

„Väčšinou výrazne precením, čo dokážem za jeden rok, ale takmer vždy podcením, čo dokážem za 5 a viac rokov!“

Je to aj môj prípad.

Ak si stanovím odvážne ciele na rok, takmer nikdy ich nedosiahnem a trvajú mi dlhšie ako som plánoval. Naopak, ciele ktoré si nastavím na 10 rokov mi trvajú výrazne kratšie.

Aké je z toho ponaučenie?

Snívajte vo VEĽKOM!

Malé ciele sú prejavom malých ľudí! Navyše obmedzia vašu kreativitu, intenzitu práce a najmä veľkosť vašich myšlienok. Nebojte sa preto snívať vo VEĽKOM! Dajte si veľké až strašidelné dlhodobé ciele. Ako povedal Tomáš Baťa: „Chcite všetko a dosiahnete mnoho!“ Ja sám som si dával (relatívne) malé, opatrné ciele. Nechcel som to „prehnať“ a dostať sa pod svoj vlastný tlak zodpovednosti. Spätne to vnímam ako síce poučnú, ale predsa len chybu. Máte len jeden život a len jednu príležitosť vytvoriť niečo veľké. Nezabite preto v sebe tú túžbu vykonať niečo, čo tu po vás ostane ako monument. SNÍVAJTE VO VEĽKOM!

Záver

Na jednej prednáške som počul peknú paralelu s touto témou. Prednášajúci hovoril o dôležitosti veľkých cieľov a svoju prednášku zakončil takto:

„Chcite, aby na váš pohreb prišiel plný kostol ľudí. Ľudí, ktorým ste zmenili život. A to s malými cieľmi nedosiahnete!“

Ak neviete, ako si nastaviť ciele a ako ich hlavne pravidelne kontrolovať, pozrite si video nižšie. Je zadarmo dostupné v Členskej sekcii FREE. A budem veriť, že na Váš pohreb príde plný obrovský kostol ľudí!

Video: Ako si stanoviť a dosiahnuť ciele>>

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov