Nikdy neodísť do dôchodku

Prednedávnom som v našej FB skupine spravil krátky prieskum o tom, kedy dosiahnete finančnú slobodu. Tu sú výsledky:

I keď tieto výsledky nie sú reprezentatívne, celkom ma prekvapilo, že väčšina hlasujúcich zvolila možnosť – „Finančnú slobodu neriešim, robím čo ma baví a riešim len investovanie ako (do)zabezpečenie k dôchodku.“ Neviem či je to tým, že v tejto skupine sú ľudia, ktorí jednoducho uvažujú a fungujú inak ako väčšina alebo len náhoda (skôr prvá možnosť). 

Keď totiž robia firmy prieskumy medzi zamestnancami, zvyčajne dostanú niečo takéto:

Zdroj: https://www.questionpro.com/blog/employee-engagement-and-culture/ 

Polovica zamestnancov je nezaangažovaná a skoro pätina je dokonca aktívne nezaangažovaná, t.j. aktívne pracuje na tom, aby veci vo firme nefungovali…

Rozhodol som sa preto pozrieť na tému (skorého) odchodu do dôchodku bližšie, pretože aj moje názory sa za posledné mesiace čiastočne zmenili.

Nikdy neodísť do dôchodku

Štandardný plán k dôchodku je – nájdi si prácu, šetri si 10% z platu a odíď do dôchodku v 65-ke. Tento plán väčšinou nefunguje (viď. našich dôchodcov). Štandardný postup pri finančnej slobode je: míňaj výrazne menej ako zarábaš a zvyšok rozumne investuj. Ak zvládate extrém (a ušetríte 80% vášho platu), budete finančne slobodný za 7 rokov. Tento plán funguje len pre pár ľudí. Existuje však aj tretia cesta – nájdite si prácu, ktorú budete milovať a už nikdy nebudete musieť riešiť finančnú slobodu ani dôchodok.

Ako už viete, momentálne som (dobrovoľne) bez práce už päť mesiacov. Za tento čas som toho veľa zažil. Väčšinou z kategórie zábava a oddych. No pred pár týždňami na mňa prišiel zvláštny pocit – chýbala mi PRÁCA! Myslím tým zmysluplnú a intelektuálne náročnú prácu. Hmm… Po všetkom tom snažení sa o dosiahnutie finančnej slobody mi po piatich mesiacoch začne chýbať práca?

Keď som odchádzal na môj sabatikal, tak som mal plán, že sa budem venovať písaniu článkov na tomto blogu, konzultáciám a prednášať o investovaní do nehnuteľností a finančnej slobode. To všetko som aj robil, no zaberalo mi to minimum času. Články píšem približne raz za dva týždne, konzultácie trvajú hodinu a väčšinou sú cez Skype a kurzy o investovaní robím raz za šesť mesiacov.  Časovo mi to zaberá (v priemere) dve až tri hodiny týždenne. Navyše, intelektuálne to nie sú veľmi náročné úlohy.

Porovnajte si to s mojou prácou, od ktorej som si zobral voľno. Som Lean six sigma Black Belt, takže mojou úlohou je zlepšovať procesy vo firme. Keďže môj zamestnávateľ funguje globálne, raz vylepšujem procesy v Indii a inokedy zas v Nemecku či Amerike. Pri každom projekte musím veľmi rýchlo daný proces pochopiť, zozbierať dostatok dát na jeho analýzu a následne navrhnúť riešenie, ako dodať tovar/ službu zákazníkom za polovičný čas (to je samozrejme veľmi zjednodušený popis). Asi si viete predstaviť, že je to celkom intelektuálne náročné. Táto práca je aj v dokonalom súlade s mojimi silnými stránkami – Learner (rád a rýchlo sa učím nové veci), Analytical (asi ste už pochopili, že rád analyzujem;) a Discipline (mám silnú disciplínu).

Na druhej strane musím povedať aj „B“. V korporáte ma extrémne nebavilo ranné dochádzanie v špičke do práce, tvrdnutie v kancelárii celý deň či rôzne zákazy, príkazy, výkazy atď. Viete, čo myslím.

Od 1. októbra začínam znova v korporáte. Ale korporáte „podľa mňa“. Keďže môžem pracovať z domu, mám obrovskú časovú flexibilitu. Budem robiť, čo ma baví a v čom som dobrý. Taktiež sa budem môcť naďalej venovať tomuto blogu, konzultáciám a prednáškam. Z tejto situácie možno nebudem chcieť nikdy odísť do dôchodku. 😉  

Môj plán zobrať si šesť mesiacov voľna bolo jedno z mojich najlepších rozhodnutí. Potreboval som po 14 rokoch v rôznych korporátnych pozíciách na chvíľu vypnúť, zastaviť sa a prehodnotiť, či žijem život v súlade s mojimi hodnotami. Ak ste si za posledných 7-10 rokov nezobrali dlhšie voľno (>6 mesiacov), potom vám to určite odporúčam. Iba tak sa dokážete skutočne zastaviť a zamyslieť sa. Nechcete totiž na vašej smrteľnej posteli ľutovať rovnakú vec, ako väčšina ľudí – že ste nežili život podľa seba, ale podľa iných.

Ak to teda zhrniem. Môj postup bol – najprv sa stať finančne slobodným a až potom si nájsť resp. lepšie povedané vytvoriť si prácu, z ktorej nebudem chcieť odísť. Tento postup funguje. Moje odporúčanie pre vás je ale nasledovné. Našetrite si niekoľko desaťtisíc eur resp. malý pasívny príjem a majte vaše výdavky pod kontrolou. Nazvime ich „FU money„. Tieto peniaze by vám mali umožniť ísť za príležitosťou, ak sa objaví. Ak sa objaví vo vašom okolí príležitosť začať robiť niečo, čo vás baví, chopte sa jej. Nečakajte v zlej práci na finančnú slobodu, len preto, že v nej dobre zarábate. Hľadajte život, ktorý vás bude baviť už teraz, nie za 10-15 rokov.

Druhé odporúčanie je ohľadne konceptu dôchodku. Nadizajnujte si život, v ktorom nikdy nebudete chcieť odísť do dôchodku. Zmysluplná práca je jedným z kľúčových atribútov šťastného života. Prečo by ste teda plánovali prestať v 65-ke? Pokojne začnite veľkou kariérou a cieľom zarobiť kopec peňazí. Do 30-35. Zarobte a ušetrite čo to dá. Keď však prídu deti, spomaľte. Kým sú malé trávte s nimi maximum času. V puberte a keď dospejú už totiž nebudú chcieť tráviť príliš veľa času s vami. 😉 Následne sa môžete opäť naplno pustiť do práce.  Snažte sa nájsť si prácu, ktorá vás bude motivovať. Buďte ale pripravení aj na to, že vás možno táto práca časom omrzí. To je v poriadku, začnite hľadať niečo iné, prípadne si prispôsobte túto prácu tak, aby vás bavila. Dva príklady. Warren Buffett – robí celý život to isté. Bill Gates – najprv založil Microsoft, potom začal (úspešný) boj s chorobami vo svete. Medzitým si zoberte občas mini-dôchodok. 6-12 mesiacov voľna od práce. Pomôže vám to utriediť si myšlienky a porozmýšľať čo ďalej. Budem vám držať palce na vašej ceste.

Podeľte sa o vaše komentáre.

Tento článok vyšiel prvýkrát 23. septembra 2019.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov