Úrovne finančnej slobody

Finančná sloboda neznamená pre každého to isté. A to je v poriadku. Niekto chce ostať pracovať aj po tom, ako odíde do finančného dôchodku, pretože ho to jednoducho baví. Iný zase bude chcieť mať na dôchodku úplný pokoj a nepohnúť ani prstom. Samozrejme cieľová suma týchto ľudí bude značne odlišná. Na toto sa pozerajú jednotlivé úrovne finančnej slobody. 

Pozrime sa ale na na úrovne finančnej slobody, ktoré môžu byť pre vás zaujímavé.

  1. Finančná závislosť

Na začiatku svoje cesty ste finančne závislý  – najčastejšie od svojich rodičov. Dúfam, že v tejto fáze ste ostali len pokiaľ to bolo absolútne nevyhnutné. Je fajn ušetriť pár eur na ubytovaní, ak žijete s rodičmi, ale je to absolútne proti vášmu ďalšiemu rozvoju a posunu v živote. Spoliehať sa na rodičov, je krok k finančnej závislosti do konca vášho života. 

Ak ste v tejto fáze, veľmi, veľmi, veľmi rýchlo to zmeňte.

  1. Finančná solventnosť

Znamená, že dokážete platiť všetky svoje záväzky načas – nájomné, hypotéku, splátky spotrebných úverov atď. Znamená to, že váš príjem sa rovná vaším výdavkom. Problémom je, že ak by ste náhodou nedostali čo i len jednu výplatu, hrozí vám návrat na úroveň č. 1 vyššie. 

Väčšina ľudí je v tomto štádiu a žiaľ, nikdy sa z neho nedostane.

  1. Finančná stabilita

Finančná stabilita znamená, že máte finančnú solventnosť, ale navyše máte aj finančnú rezervu, ktorá pokryje 6-12 mesiacov vašich mesačných výdavkov. Znamená to, že ak náhodou ostanete bez príjmu, bez problémov dokážete z rezervy prežiť 6-12 mesiacov. 

Ak ste mladý, bez záväzkov a dokážete si rýchlo nájsť novú prácu stačí vám rezerva na 6 mesiacov. Ak ste starší, máte deti prípadne žijete v oblasti, kde je problém s nájdením práce, vaša rezerva by mala byť väčšia.

  1. Sloboda od dlhov

Ak ste začali s dlhmi, toto by mal pre vás dôvod na väčšiu oslavu. Hovoríme o situácii, kedy ste splatili všetky svoje spotrebné úvery. Kreditné karty, spotrebné úvery, leasingy, pôžičky od nebankoviek, študentské úvery – čokoľvek okrem hypotéky.

  1. Finančná bezpečnosť

V tejto situácii dokážete pokryť vaše základné finančné potreby vašim pasívnym príjmom. Ak by ste sa výrazne uskromnili (menší byt/ nájom, minimálne náklady na stravu, žiadne cestovanie atď) dokázali by ste odísť na finančný dôchodok už teraz. 

Treba si však uvedomiť, že skok medzi krokom 4 a 5 je dosť veľký. Úvery by ste mali dokázať splatiť za 1-3 roky v závislosti od ich výšky. No na dosiahnutie finančnej bezpečnosti budete potrebovať značné portfólio, ktoré vám bude prinášať pasívny príjem.Ak chcete vedieť aké veľké portfólio prečítajte si tento článok.

Stanovte si preto v rámci kroku 5 aj medzikroky napr. portfólio vo výške 10/25/ 50 / 100 tisíc eur atď. a oslávte každý úspech.

  1. Finančná sloboda

Všetky vaše finančné výdavky sú pokryté z vášho pasívneho príjmu. Gratulujem – zvládli ste to!

  1. Finančná hojnosť

Je ďalším krokom, keď už je váš pasívny príjem výrazne vyšší, ako vaše náklady. Je úplne na vás, či sa chcete do tejto úrovne prepracovať. Faktom však je, že ak si udržíte svoje náklady pod kontrolou a na dôchodku sa budete venovať niečomu, čo vás baví a čo vám navyše bude prinášať aj nejaký príjem, pravdepodobne chtiac-nechtiac dosiahnete aj toto štádium.  

 

V ktorej úrovni sa nachádzate vy?

A ešte dôležitejšia otázka – do ktorej úrovne sa plánuje dostať a dokedy?

 

Ste už členom našej Facebook-ovej skupiny? Ak nie, môžete sa prihlásiť TU.

Tento článok vyšiel prvýkrát 31. októbra 2017.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov