Investovanie vs. Osobné financie

Pri posledných konzultáciách s vami sa opakovane stala jedna zaujímavá vec. Prvú otázku, ktorú som dostal bola v zmysle: „Neviem nájsť zaujímavé investície, do čoho mám podľa teba investovať?“ No po prvých mojich „pátravých“ otázkach som veľmi rýchlo zistil, že problém nie je v investíciách. Problém je v osobných financiách. Čo tým myslím?

Ak sa chcete stať finančne slobodným, resp. mať financie pod kontrolou, potom 80% úspechu závisí od toho, ako máte nastavené osobné financie, nie od toho, ako úspešne investujete! Niekto, kto má dobre nastavené osobné financie, sa stane finančne slobodným takmer s istotou. Je to len otázka času. No na druhej strane, ak nemáte osobné financie pod kontrolou, ani najlepšie investovanie vám nepomôže.

Čo teda ja rozumiem pod frázou „Mať osobné financie pod kontrolou?“

Keď popisujem osobné financie, hovorím vždy o piatich kategóriách, do ktorých viete schovať väčšinu otázok ohľadne osobných financií:

 • príjmy
 • výdavky
 • investovanie
 • vyhnite sa katastrofám
 • optimalizácia životného štýlu

Všimnite si, že investovanie je len jednou z týchto piatich kategórií. Aby ste ma lepšie porozumeli, pozrime sa na pár príkladov.

1/ Príjmy

S týmto som sa stretol často. Mladý človek (<25 rokov) sa ma pýta, či by mal investovať do ETF alebo radšej počkať, našetriť pár tisíc eur a investovať do nehnuteľností. A moja odpoveď ich väčšinou sklame. Odpovedám totiž, že by nemali investovať ani do jednej z týchto tried! Mali by v prvom rade investovať do rastu svojho príjmu! Či dosiahnu na začiatku ich cesty výnos 8 alebo 15% je skoro irelevantné. Ich majetok, ktorý môžu investovať je tak malý, že rozdiel 8 vs 15% žiadny významný rozdiel nespraví! Zásadný rast ich príjmu však taký rozdiel spraví! Skúste si spočítať, koľko zarobí človek do 65-ky, ak začne zarábať v 23 rokoch 1000 eur a každý rok sa mu zvýši plat o 3% (bežný zamestnanec). Potom si skúste vypočítať, koľko zarobí niekto (napr. kto číta tento blog;) , ak jeho plat bude rásť ročne o 6%.

Ako môže váš príjem rásť o desiatky percent a nie len o pár percent ročne? Môžete začať týmto videom, kde o tom hovorím a radami Briana Tracyho.

2/ Výdavky

Ak nemáte výdavky pod kontrolou, potom je takmer jedno koľko zarobíte. Predpokladám, že dobre poznáte prípady ako Mike Tyson či Burt Reynolds. Finančnú slobodu môžete dosiahnuť aj s vysokými výdavkami, no budete musieť zabrať niekde inde – na strane príjmov. Ak máte príjem 10tis. eur mesačne, potom vám na konzultácii nebudem vyčítať výdavky na úrovni 2500 eur. Ak je však váš príjem 2600 eur a vaše výdavky 2500 eur, potom bude pre vás finančná sloboda, ale aj čo i len finančná bezpečnosť tvrdým orieškom.

3/ Vyhnite sa katastrofám

O tejto téme väčšina ľudí jednoducho nechce hovoriť a ani o nej rozmýšľať. Je to však dosť sebecké. Najmä ak máte rodinu. Opäť, ani najlepšia investícia vašej rodine nepomôže, ak príde ku katastrofe a vy prídete o zdravie či nebodaj o svoj život. Tu je video, kde popisujem môj prístup k ošetreniu tohto rizika. Pozrite si ho a nebuďte viac sebcom 😉

4/ Optimalizácia životného štýlu

Tak toto je na samostatný článok, ale skúsim v skratke.

Sú vaše príjmy (a spôsob ako ich dosahujete) v súlade s vašimi hodnotami? Ak sú vaše hodnoty rodina, priatelia, zdravie a vy trávite v práci (ktorú nerobíte s radosťou) 12 hodín denne, potom je odpoveď: „Nie, nie je to v súlade.“

Sú vaše výdavky v súlade s vašimi hodnotami? Ak míňate na veci len preto, že ich majú vaši susedia alebo ste ich videli v reklame, no nemajú nič spoločné s vašimi hodnotami, potom je odpoveď: „Nie, nie je to v súlade.“

Investujete v súlade s vašimi hodnotami? Ak investujete do ETF podporujete mnoho firiem, ktoré sú zamerané na konzum, vyrábajú zbraňové systémy, prípadne kazia ľuďom zdravie. Alebo investujete do vášho lokálneho biznisu, ktorý pomáha ľuďom vo vašom okolí a pritom vám aj zarába peniaze? Nesúdim vaše rozhodnutie, len sa pýtam 😉

Záver

Sústreďte sa na to, čo je najdôležitejšie. Pri osobných financiách je to váš príjem, vaše výdavky, vyhýbanie sa katastrofám a optimalizácia životného štýlu. K správnym investíciám prídete automaticky, keď pôjdete touto cestou.

Na záver trochu marketingu – ak si potrebujete utriasť základné koncepty v oblasti osobných financií, využite náš workshop „Ako dosiahnuť finančnú slobodu“ , kde budeme hovoriť celý deň práve o tejto téme. Ak máte viac času, prečítajte si moju knihu „Ako sa stať finančne slobodným od A po Z„.

Budem rád ak sa podelíte o názory.

Komentáre
 1. Marian píše:

  Zdravi,

  Mas pekny „shiny gold banner“ na uvode clanku.

  Zaujima ma , preco si nikdy nepisal o zlate. Chapem, nie je to investicia, je to tier 1 financial asset podla Basel 3 od 03/2019. A rastie posledny rok a pol o 50% oproti fiat money.

  Taktiez nesuhlasim s odstavcom ako investovat do seba. Pri nasej strukture pracovnych miest a trhu prace(montovne a servisne centra pre korporacie a eshopy) zarabaju dobre v praci najma- psychycky emocionalne a socialne naruseni jedinci, ktori su v dnesnych strukturach manazmentu vyslovene ako ryba vo vode. Rozhodujuci je moral( prenejsie immoral) , nie vzdelanie. Je mozno velmy maly vysek specifickeho a dobre plateneho vzdelania(it?), mozno lekari. Ale otazka je ako bezny clovek s beznou skolou si moze zvysovat vzdelanie. To skor viac dosiahne , ked sa da k nejakej sekte.

  Ale co som chcel povedat-ako mlady by som urcite neinvestoval co najviac do vzdelania. Dokazom su predrazene univerzity v US a UK, ktore nie su zarukou dobreho zamestania(vid Kyiosaki). Skor by som vytvaral co najskor aktiva aj za cenu uveru. Ak mi rasti najom z bytu 3% rocne a zaroven prijem je to lepsie, najma ak mam rast najmu z „vytlacenych lenazi“( uver).

  • Tomáš Pieružek píše:

   Ahoj Marian, zaujimavy komentar ale nestotoznujem sa s nim. Zlato patri do investicneho mixu ale fakt ze rastlo o x% za posledny 1.5 rok nema pre mna vypovednu hodnotu. Pozrime sa na poslednych 100 rokov a obrazok bude vyzerat inac. Cena zlata rastie na urovni inflacie – viac o tom pisem v mojej knihe.
   Ku komentaru ohladne investovania do seba – nerozumiem preco spajas investovanie do vzdelania s pracou v manazmente? Elektrotechnik, zubar, podnikatelia, ucitelia (nemyslim slovenkych ucitelov na skolach, su aj ine formy)… A preco spajas vzdelavanie s drahymi univerzitami v USA/ UK? To je otazka titulu a nie vzdelania. V sucasnosti mas vacsinu vzdelavania online a drvivu vacsinu zadarmo resp. za par eur/ usd. Otazka ji ci sa chces vzdelavat (lacne) alebo chces prestizny titul (drahe).

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov