O dilemách v živote

V posledných týždňoch som veľmi intenzívne zvažoval jedno rozhodnutie v mojom živote. Táto zmena bude mať pravdepodobne zásadný vplyv na moje podnikanie a aj môj osobný život. Preto som toto rozhodnutie zvažoval veľmi dlho. O čom konkrétne som uvažoval vám poviem už čoskoro 😉

Pri tomto rozhodovaní som použil viaceré pomôcky napr. rozhodovanie podľa Benjamina Franklina. Avšak na skutočne zásadné rozhodnutia vo vašom živote musíte ísť viac do hĺbky. V tomto článku vám ukážem, ako sa rozhodujem ja. Snáď vám to pomôže, keď sa postavíte pred vašu Dilemu.

Aká je Vaša životná vízia?

Slovo vízia je v našej spoločnosti dosť sprofanované. Každá firma musí mať nejakú víziu a aj úspešní ľudia vraj majú svoju jasné vízie, čo všetko chcú dosiahnuť. Ja sa však na víziu pozerám trochu ináč. Ak chcete nájsť vašu osobnú víziu, odpovedzte si na nasledovnú otázku:

Čo chcete aby o vás povedali vaši NAJBLIŽŠÍ na Vašom pohrebe?

Viem, že to môže byť pre niekoho príliš morbídna otázka, ale skúste sa nad ňou na chvíľu zamyslieť. Na vašom pohrebe najprv musí niekto byť, to znamená, že ste nežili ako pustovník resp. človek, ktorého nikto nemá rád. Túto cestu vám neodporúčam.

Ak teda na vašom pohrebe budú ľudia, potom o vás povedia len to, aký ste naozaj bol/ bola. Nepovedia o vás ale to, čo Vy chcete aby povedali, ale len to, ako vás skutočne vnímali.  To stanovuje vysoké nároky na to, ako budete žiť a správať sa k vašim najbližším.

Životná vízia je z môjho pohľadu niečo ako pevný bod na rozbúrenom mori. Ak ste niekedy plávali v búrke na lodi, potom je fajn zachytiť sa pohľadom o niečo pevné. To vám pomôže  aj s rozbúreným žalúdkom. Vaša vízia vás rovnako udrží na správnej ceste, ak sa váš život rozbúri. Vráťte sa k nej vždy, keď budete stáť pred tou vašou dilemou.

Aké je poradie vašich najdôležitejších hodnôt v živote?

Druhým zásadným bodom je určenie si vašich najdôležitejších hodnôt A SÚČASNE ich zoradenie podľa dôležitosti. Samotné hodnoty sa u ľudí až tak nelíšia. To čo sa zásadne líši je ich poradie. Postupov, ako nájsť vaše hodnoty, je mnoho. O tom vám hovoriť nebudem resp. ak s tým potrebujete pomôcť dajte mi vedieť a pomôžem vám.

Prečo je ale dôležité poradie vašich hodnôt?

Pretože sa podľa tohto poradia budete rozhodovať. Mojou TOP hodnotou je Sloboda. Mám tam však aj žitie komfortného života. Sloboda je ale pre mňa dôležitejšia ako peniaze či majetok. Preto ak som sa rozhodoval medzi vysokým platom v „korporáte“ v Bratislave a výrazne nižším príjmom z podnikania v Banskej Štiavnici, bez zaváhania som zvolil slobodu v podnikaní. A nemohol som sa rozhodnúť lepšie. Vy budete mať pravdepodobne hodnoty a ich poradie nastavené ináč. A to je v poriadku. Dôležité ale je rozhodovať sa v súlade s vašimi hodnotami.

Aké sú vaše silné stránky?

Ak ste si ešte v živote nespravili test osobnosti (test silných stránok), potom by ste si ho mali čím skôr spraviť. Moje odporúčanie je Gallup Strengths Finder 2.0 (ak viete po anglicky). Veľmi presne vám urči vaše 3-5 top silné stránky a súčasne vám napovie, v ktorých profesiách dokážete tie silné stránky uplatniť. Samotných silných stránok je množstvo, preto bude Vaša kombinácia jedinečná. Pomer je asi jedna k miliónu, že nájdete človeka s podobnou kombináciou silných stránok!

Zmysel pracovania v súlade so svojimi silnými stránkami je jednoduchý. Ak si nájdete profesiu/ podnikanie, v ktorom spojíte jedinečnú kombináciu VŠETKÝCH vašich silných stránok, potom ste v nej jeden z milióna. A vašu konkurenciu jednoducho prevalcujete. Samozrejme ak máte disciplínu, výdrž atď. Snažiť sa uspieť v oblasti, kde využívate len jednu či dve nebodaj žiadnu silnú stránku je to, čo ja volám „boj do kopca“. Veľmi sa namakáte a aj tak vás niekto s talentom predbehne za polovicu času.

Čo vás teda baví a v čom ste najlepší? To je odpoveď na tretiu časť vášho rozhodovania. Robiť niečo, čo vás baví je fajn. Ale ak tomu chýba tá druhá časť – že ste v tom najlepší, potom nemáte veľkú šancu zarábať zaujímavé peniaze. Akékoľvek rozhodnutie robte s ohľadom na vaše silné stránky.

Záver

Ak poznáte svoju Životnú víziu, svoje Hodnota a svoje Silné stránky, vaše rozhodovanie by malo byť celkom jednoduché. Pozrite sa na zmenu vo svojom živote, ktorú zvažujete a položte si tieto tri otázky:

  1. Posunie ma táto zmena bližšie k mojej Životnej vízii či ma od nej vzdiali?
  2. Je táto zmena v súlade s mojou prioritizáciou hodnôt?
  3. Viem pri tejto zmene využívať moje silné stránky a robiť viac toho, čo ma baví?

Ak sa rozhodnete, spravte rozhodnutie a už ho viac nerozoberajte. Nemá zmysel vracať sa opakovane k rozhodnutiam, ktoré ste už spravili. 9 z 10-tich takto spravených rozhodnutí bude správnych. To jedno už nejak upracete 😉

Prajem veľa správnych rozhodnutí.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov