Kde sú momentálne najvýhodnejšie ceny investičných nehnuteľností na prenájom? Mám teraz investovať do akcií, keď sú ceny tak vysoko? Neviem v akej oblasti by som mal začať podnikať. Banka mi už nedá úver. Ako mám kupovať ďalšie nehnuteľnosti? Nemám momentálne veľa hotovosti, ako mám investovať? Mám veľa hotovosti, ale všetky aktíva sú príliš drahé. Do čoho mám investovať?
To sú otázky, ktoré ste mi v tomto roku položili. A musím povedať, že otázka do čoho investovať, bola tento rok jedna z top na zozname otázok pri konzultáciách s vami. A v podstate, je toto top otázka každý rok, odkedy som začal písať svoj blog. 😉
Odpoveď na všetky tieto otázky je relatívne jednoduchá:
Také jednoduché to je. 🙂 Prečo tento postup ale väčšine ľudí nefunguje? Poďme postupne od najčastejšej príčiny.
………………..
Zvyšok článku je dostupný v členskej zóne Smart-Life Club.
Staňte sa členom Smart Life Clubu ešte dnes a získajte prístup ku všetkým článkom a videám.
Ja by som človeka, ktorý pôsobí v oblasti realít nabádal na investovanie do realít. Človek pozná trh, má prehľad o aktuálnej ponuke… Podľa mňa to nie je o diverzifikácii, ale o rozumnom rozšírení okruhu v ktorom som dobrý. Investovať do akcií v jeho pripade je ako by som teba nabádal založiť blog o rekonštrukcii vojnových veteránov.
Ide skor o to, v ktorej faze zivota/ investovania sa nachadzas. Ak si mlady a potrebujes budovat svoj majetok, potom je koncentracia a paka skoro nvyhnutna. Klasickym odkladanim 10% z platu a dlhodobym investovanim do nizkonakladovych ETF zial nezbohatnes. Teda pokial nemas extremne dobry plat a extremne nizke naklady. Nehnutelnosti splnaju obe podmienky – koncentracia (mala krajina, maly pocet nehnutelnosti) a paka (vacsinou ich kupujes na uver).
No situacia sa vyrazne meni ked uz mas vybudovany znacny majetok. Predstav si cloveka, ktory ma 1 mil. EUR investovatelneho kapitalu a jeho naklady rocne su 24 tisic eur (staci mu 2.4% withdrawal rate – tj velmi bezpecna rate). Je pre nejho rozumne mat tento kapital v zauverovanych nehnutelnostiach na Slovensku, len preto, ze je posobi v oblasti realit? Z mojho pohladu nie. V takejto komfortnej situacii by som urcite volil omnoho pasivnejsi pristup – napr. siroke portfolio dividendovych ETF alebo low-cost index ETF, s celosvetovou alokaciou. A mozno by som tam primiesal par komoditnych/ zlatych ETF. Minimalna starstlivost o portfolio (v porovnani s nehnutelnostami), velka diverzifikacia (opat svetove akcie vs nehnutelnosti na Slovensku), ziadna paka (ta vie zial zatlacit oboma smermi).
Zdravim
etf su fenomen poslednych rokov a poriadne neprekonali ziadnu krizu. Zaujimave co sa stane s mimi pri totalnom krachu trhu( ako v 30 tych rokoch), kedze nejde o klasicku akciu, skor onakciu fondu. Zlate etf , to je uz iny ulet, zlato je podla niektorych zdrojov pakovane 1:15000, co sa stane led ludia precitnu a trh fyzickeho zlata sa oddeli od papieroveho. Teraz sa to miesa a vysledok je cena zlata aka je. Po oddelwni papieroveho zlat bude jeho true value 0.
Na veci sa vzdy da pozerat extremne negativne, extremne pozitivne alebo nieco medzi tym. Ak pride k Armagedon scenaru o akom pises, potom bude uplne jedno ci mas zainvestovane do ETF, nehnutelnosti alebo biznisu, pretoze financny svet sa zastavi – pravepodobne vlady zamrazia financny system a nespustia ho dokial panika nevyprcha. Vyborna kniha na tuto temu je Road to ruin od James Rickards.
Toto vsetko ale pre mna nie je dovod neinvestovat (aj do ETF) a zacat napr. s preppingom. Az tak cierne buducnost nevidim. Nabada ma k tomu minule storocie, kedy sme prezili dve svetove vojny, studenu vojnu, mnozstvo financnych kriz, no napriek tomu zvitazili optimisti – vid moj predchadzajuci clanok.
Minuta 6:48 videa a vysvetlenie ako su kryte zlate etf.
https://youtu.be/bqoQ9DxMrw0
A bezne etf su rovnako prepakovane ako „zlate etf“. Jednoducho bankari pakuju co sa da. Vzdy predaju viac listkov ako je sedadiel. Sam som prekvapeny, ale jedina istota je hard assets. Viac Kaiser report. Pride mi to ako seriozna relacia na RT.
https://youtu.be/ZsIhrb2RUx0