Do čoho investovať v roku 2020

Kde sú momentálne najvýhodnejšie ceny investičných nehnuteľností na prenájom? Mám teraz investovať do akcií, keď sú ceny tak vysoko? Neviem v akej oblasti by som mal začať podnikať. Banka mi už nedá úver. Ako mám kupovať ďalšie nehnuteľnosti? Nemám momentálne veľa hotovosti, ako mám investovať? Mám veľa hotovosti, ale všetky aktíva sú príliš drahé. Do čoho mám investovať?

To sú otázky, ktoré ste mi v tomto roku položili. A musím povedať, že otázka do čoho investovať, bola tento rok jedna z top na zozname otázok pri konzultáciách s vami. A v podstate, je toto top otázka každý rok, odkedy som začal písať svoj blog. 😉

Váš Investičný plán

Odpoveď na všetky tieto otázky je relatívne jednoduchá:

 • Otvorte si váš Osobný plán finančnej slobody (viac nájdete tu alebo tu).
 • Nalistujte si stranu s názvom „Investičný plán“. V tomto investičnom pláne máte do detailov popísané, do ktorých investičných tried (nehnuteľnosti, akcie, biznis) budete investovať a nájdete tam hlavne PREČO do nich budete investovať a za akých podmienok (investičné kritériá).
 • Zhodnoťte investíciu, ktorú máte pred sebou, t.j. zanalyzujte, či spĺňa kritéria uvedené vo vašom investičnom pláne.
 • Ak áno – investujte. Ak nie – neinvestujte. Ak budete trepezlivý, tá príležitosť časom príde.

Také jednoduché to je. 🙂 Prečo tento postup ale väčšine ľudí nefunguje? Poďme postupne od najčastejšej príčiny.

Prečo vám investovanie nefunguje?

1/ Drvivá väčšina z vás jednoducho žiadny investičný plán nemá!

Ak poznáte Pareto princíp, potom tento jeden dôvod je tých 80%. Zvyšné dôvody sú iba za 20-timi percentami otázok. Ak totiž nemáte napísaný svoj Investičný plán (vychádzajúci z vášho Plánu finančnej slobody), potom ste vo svete investícií ako Alenka v ríši divov.

Aha, kryptomeny. Skúsim šťastie tam. Po cca mesiaci. Kryptomeny nefungujú, ceny sa prepadli – ale aha investičné apartmány, skúsim tie. Apartmány nefungujú, je to príliš veľa práce – ale aha pasívne indexové ETF. ETF nefungujú – ich cena rastie príliš pomaly, aby som sa stal finančne slobodným pred 60-kou. Atď. atď. Niečo vám to pripomína? 🙂

2/ Používanie iba vertikálneho myslenia namiesto laterálneho myslenia

Ak neviete, čo Laterálne myslenie znamená, potom vám určite odporúčam naučiť sa to a pochopiť základy (napr. kniha Lateral thinking od Edward de Bono). Je to prvotný predpoklad kritického myslenia, ktoré je prvým predpokladom contrarianism-u, ktoré je predpokladom úspešného investovania. Klasický príklad laterálneho myslenia je tento. Viete spojiť všetky bodky postredníctvom čo najmenšieho množstva priamych čiar?

Niekoľko možných riešení nájdete na tomto linku. „Správnych“ odpovedí je však omnoho viac.

Čo tým chcem povedať?

Ak jeden prístup nefunguje, začnite uvažovať laterálne, nie vertikálne. Ak hľadáte nehnuteľnosti vo vašom meste a nenachádzate, začnite v prvom kole uvažovať o iných mestách, iných typoch nehnuteľností (kancelárie?), iných spôsoboch ich nadobúdania atď. Niekedy však musíte začať laterálne uvažovať tzv. Out of the box.

3/ Uvažovanie o všetkých troch investičných triedach – nehnuteľnosti, akcie, biznis

Mnohokrát vidím, ako ľudia uvažujú „inside the box“. Silou-mocou sa snažia vyriešiť problém investovania s vedomosťami a skúsenosťami, ktoré už majú. Problém je, že takáto aplikácia skúseností častokrát nefunguje. Vtedy potrebujete iný pohľad.

Jeden príklad. Mal som konzultáciu s človekom, ktorý chcel silou-mocou 😉 investovať do nehnuteľností. No absolútne na to nemal čas a dokonca to bolo vzhľadom na jeho zamestnanie kontraproduktívne. Pôsobil v oblasti realít a teda investovanie do nehnuteľností by ešte viac zvýšilo jeho koncentráciu v tomto odvetví. Koncentrácia je v niektorých prípadoch fajn, najmä ak ešte len budujete svoj majetok (viac ku koncentrácii vs. diverzifikácii v mojej knihe), no v tomto prípade to fajn nebolo. Chvíľku mi trvalo kým som ho presvedčil, že nehnuteľnosti pravdepodobne nie sú vhodný nástroj v jeho Investičnom pláne.

Výber (pre vás) vhodných investičných tried, je kľúčový prvok vo vašom Investičnom pláne. Niekedy však potrebujete niekoho nestranného, aby vám pomohol uvidieť, čo vy jednoducho nevidíte. Sú pre vás ozaj momentálne najvhodnejšie nehnuteľnosti? Alebo sú to akcie? A čo biznis? Aký výnos vlastne potrebujete, aby ste dosiahli svoju Cieľovú sumu v očakávanom horizonte?

Ak by som si vyberal ja, potom by momentálne zvíťazil biznis (mimochodom – váš Investičný plán sa bude počas vášho života meniť, ale nie z týždňa na týždeň ;). Ale to je opäť moja situácia. Ja už mám dosť nehnuteľností a hľadám skôr možnosti diverzifikácie môjho pasívneho príjmu. A ak v roku 2020 príde tá sľubovaná kríza, potom začnem vážne uvažovať aj o akciách. To ale môže byť absolútne nevhodná cesta pre vás. Záleží totiž od vašej osobnej a finančnej situácie. Dajte si preto za cieľ na Január 2020 napísať si svoju prvú verziu Investičného plánu a dajte ju „skontrolovať“ niekomu nestrannému.

Úspešné investovanie v roku 2020.

Štítky:
Komentáre
 1. Miroslav píše:

  Ja by som človeka, ktorý pôsobí v oblasti realít nabádal na investovanie do realít. Človek pozná trh, má prehľad o aktuálnej ponuke… Podľa mňa to nie je o diverzifikácii, ale o rozumnom rozšírení okruhu v ktorom som dobrý. Investovať do akcií v jeho pripade je ako by som teba nabádal založiť blog o rekonštrukcii vojnových veteránov.

  • Tomáš Pieružek píše:

   Ide skor o to, v ktorej faze zivota/ investovania sa nachadzas. Ak si mlady a potrebujes budovat svoj majetok, potom je koncentracia a paka skoro nvyhnutna. Klasickym odkladanim 10% z platu a dlhodobym investovanim do nizkonakladovych ETF zial nezbohatnes. Teda pokial nemas extremne dobry plat a extremne nizke naklady. Nehnutelnosti splnaju obe podmienky – koncentracia (mala krajina, maly pocet nehnutelnosti) a paka (vacsinou ich kupujes na uver).

   No situacia sa vyrazne meni ked uz mas vybudovany znacny majetok. Predstav si cloveka, ktory ma 1 mil. EUR investovatelneho kapitalu a jeho naklady rocne su 24 tisic eur (staci mu 2.4% withdrawal rate – tj velmi bezpecna rate). Je pre nejho rozumne mat tento kapital v zauverovanych nehnutelnostiach na Slovensku, len preto, ze je posobi v oblasti realit? Z mojho pohladu nie. V takejto komfortnej situacii by som urcite volil omnoho pasivnejsi pristup – napr. siroke portfolio dividendovych ETF alebo low-cost index ETF, s celosvetovou alokaciou. A mozno by som tam primiesal par komoditnych/ zlatych ETF. Minimalna starstlivost o portfolio (v porovnani s nehnutelnostami), velka diverzifikacia (opat svetove akcie vs nehnutelnosti na Slovensku), ziadna paka (ta vie zial zatlacit oboma smermi).

 2. Milan píše:

  Zdravim

  etf su fenomen poslednych rokov a poriadne neprekonali ziadnu krizu. Zaujimave co sa stane s mimi pri totalnom krachu trhu( ako v 30 tych rokoch), kedze nejde o klasicku akciu, skor onakciu fondu. Zlate etf , to je uz iny ulet, zlato je podla niektorych zdrojov pakovane 1:15000, co sa stane led ludia precitnu a trh fyzickeho zlata sa oddeli od papieroveho. Teraz sa to miesa a vysledok je cena zlata aka je. Po oddelwni papieroveho zlat bude jeho true value 0.

  • Tomáš Pieružek píše:

   Na veci sa vzdy da pozerat extremne negativne, extremne pozitivne alebo nieco medzi tym. Ak pride k Armagedon scenaru o akom pises, potom bude uplne jedno ci mas zainvestovane do ETF, nehnutelnosti alebo biznisu, pretoze financny svet sa zastavi – pravepodobne vlady zamrazia financny system a nespustia ho dokial panika nevyprcha. Vyborna kniha na tuto temu je Road to ruin od James Rickards.

   Toto vsetko ale pre mna nie je dovod neinvestovat (aj do ETF) a zacat napr. s preppingom. Az tak cierne buducnost nevidim. Nabada ma k tomu minule storocie, kedy sme prezili dve svetove vojny, studenu vojnu, mnozstvo financnych kriz, no napriek tomu zvitazili optimisti – vid moj predchadzajuci clanok.

 3. Marian píše:

  Minuta 6:48 videa a vysvetlenie ako su kryte zlate etf.
  https://youtu.be/bqoQ9DxMrw0

 4. Milan píše:

  A bezne etf su rovnako prepakovane ako „zlate etf“. Jednoducho bankari pakuju co sa da. Vzdy predaju viac listkov ako je sedadiel. Sam som prekvapeny, ale jedina istota je hard assets. Viac Kaiser report. Pride mi to ako seriozna relacia na RT.
  https://youtu.be/ZsIhrb2RUx0

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov