Ako investovať na akciovom trhu – druhá úroveň

I keď vo väčšine svojich článkov odporúčam stratégiu Buy and Hold formou nízkonákladových indexových ETF fondov a dollar cost averaging-u, sám túto stratégiu nedodržiavam 😉 Detailný popis stratégie Buy and Hold nájdete v mojej knihe Ako sa stať finančne slobodným od A po Z.  Ako investovať na akciovom trhu a pritom neskúšať tipovanie, ktorá akcia narastie najviac? 

Prečo? 

Pretože sa poznám a pretože moja finančná situácia je trošku iná, ako situácia väčšiny investorov. Aby som vám dokázal vysvetliť ‚moju‘ stratégiu, musíme si najprv povedať o rizikách Buy and Hold. 

Investujete bez ohľadu na cenu akcií 

Pri stratégii Buy and Hold jednoducho nakupujete akciové/ dlhopisové indexové fondy bez ohľadu na to, či sú akcie drahé či lacné. Aktuálne sú akcie podľa väčšiny ukazovateľov drahé. Nižšie je graf tzv. Shiller PE ratio od roku 1880. Je to jednoducho pomer ceny akcií k priemerným ziskom za celý akciový trh USA. Je to dobrý ukazovateľ, či je akciový trh drahý či lacný. Ako môžete vidieť tento ukazovateľ je nad úrovňou Black Tuesday (veľká hospodárska kríza v 20-tych rokoch minulého storočia) ako aj nad úrovňou z roku 2008. Aktuálne sme na úrovni 32.87 pričom priemerná úroveň je 16-17.  

Zdroj: http://www.multpl.com/shiller-pe/ 

Na druhej strane musím dať za pravdu  zástancom Buy and Hold, že táto úroveň zďaleka neznamená, že za chvíľu sa P/E vráti na priemernú úroveň. Prepad trhov môže nastať zajtra, ale aj za 10 rokov. Preto sa Buy and Hold jednoducho nesnaží časovať trh, ale akcie nakupujete keď máte voľné prostriedky. 

Taktiež je faktom, že niektoré akciové trhy nie sú až tak drahé ako USA, ale len mierne drahé. A ak je vaše Buy and Hold portfólio správne geograficky diverzifikované (USA, Európa, Emerging Markets, Pacific) PE vášho portfólia nie je až také vysoké. Na tejto stránke si môžete pozrieť PE ratio všetkých trhov: https://www.starcapital.de/en/research/stock-market-valuation/  Lacná je aktuálne Čína, Rusko a Česká republika – má niekto záujem? 😉 

Dlhopisy na tom nie sú o moc lepšie. Hovorí sa o konci 30 ročného býčieho trhu spôsobeného klesajúcimi úrokovými sadzbami. Aktuálne výnosy dlhopisových ETF sú žalostné – pod 3% p.a.. A ako možno viete, pri raste úrokových sadzieb cena dlhopisov klesá. Sú teda dlhopisy v súčasnosti atraktívnou investíciou? Pre mňa nie.

 

zdroj:http://www.multpl.com/10-year-treasury-rate

Sequence risk stratégie Buy and Hold 

Pri stratégii Buy and Hold je pri odchode na dôchodok vašim rizikom číslo jedna tzv. Sequence risk  – detaily nájdete v knihe O finančnej slobode. V skratke to ale znamená, že odídete do dôchodku dnes a v prvých desiatich rokoch príde na akciovom trhu k veľkej kríze tj hodnota vášho portfólia sa prepadne o 40-70%. Ak si myslíte, že to nie je možné, dobre sa pozrite na graf S&P 500 za posledných 100 rokov. Toto riziko je v súčasnosti umocnené tým, že aktuálne sú ceny akcií vysoko, preto je korekcia/kríza veľmi pravdepodobná. V dôsledku takejto krízy by ste pri vyberaní 4% ročne jednoducho ‚prejedli‘ svoje portfólio. 

Buy and Hold sa s týmto problémom vysporiadava nasledovne. Štandardne hovoríme, že na základe viacerých analýz môžete zo svojho portfólia ročne vybrať 4% (viac v článku – Naučím vás zbohatnúť) a vaše portfólio vám vydrží minimálne 30  rokov. Aj ak príde ku kríze. Avšak pri cenách akcií tak vysoko ako sú dnes, je reálnejšia skôr úroveň 3-3.5%. Samozrejme, že ak by prišla kríza, pravdepodobne by ste obmedzili svoje výdavky a jednoducho krízu prečkali so zníženým rozpočtom.  

Ja osobne však na takúto húsenkovú dráhu nie som stavaný. 50-60% prepad by ma pravdepodobne veľmi vystrašil a moje emócie by predbehli moje rozmýšľanie. 😉

To je hlavný dôvod prečo nedodržiavam Buy and Hold. 

‚Moja‘ stratégia alebo ako investovať na akciovom trhu s menším rizikom 

Nie je to teda tak úplne moja stratégia 😉 Vytvoril ju pán, ktorý sa volá Garry Antonacci a jeho stránka, kde popisuje túto stratégiu je http://www.optimalmomentum.com/. Jeho knihu, ktorú vám určite odporúčam nájdete na tomto linku. Nepôjdem tu do detailov,  ale je to stratégia postavená na.. Tadá, časovaní trhu 😉  No je za tým aj ‚trochu‘ výskumu, analýz dát za posledných cca 200 rokov a behaviorálnej psychológii.  Konkrétne je postavená na tzv. Trend following. Viac si o tomto fenoméne môžete prečítať napríklad TU alebo TU.  Nateraz len zopakujem, čo povedali Fama and French (zakladatelia Efficient Market Theory tj teórie, z ktorej vychádza pasívne indexové investovanie) o Trend following (v angličtine aj ‚Momentum‘): 

The premier market anomaly is momentum. Stocks with low returns over the past year tend to have low returns for the next few months, and stocks with high past returns tend to have high future returns.

–Fama & French 

Teda v skratke k samotnej stratégii ako investovať na akciovom trhu. 

Global Equities Momentum alebo GEM je metóda postavená na investovaní buď do US akcií, akcií zvyšku sveta alebo dlhopisov. Cieľom je investovať do nástroja, ktorý dosiahol najväčší výnos za posledný rok.  Ak navyše príde kríza, táto metóda nás presunie do relatívne bezpečnej investície – dlhopisov. Pre detailný popis odporúčam Garryho knihu Dual Momentum Investing: An Innovative Strategy for Higher Returns with Lower Risk. 

Veľkou výhodou je, že na túto stratégiu potrebujete len štyri ETF a asi 15 minút mesačne. Je to veľmi jednoduché. 

Štyri ETF, ktoré potrebujete sú VOO (americké akcie), VEU (zvyšok sveta), BND (dlhopisový ETF) a VFISX (3-mesačné US treasuries).  

Analýza do ktorého ETF máte investovať je nasledovná. Na konci mesiaca porovnáte výnos týchto ETF za posledný rok (252 pracovných dní). Ak je výnos VOO pod výnosom VFISX idete do dlhopisov (BND). Ak je výnos VOO vyšší ako VFISX investujete do akcií. Do VOO či VEU? Jedoducho do tých, ktoré majú vyšší vynos za posledný rok. Na stránke http://stockcharts.com/freecharts/ vám toto porovnanie potrvá asi desať sekúnd. V tomto prípade by ste investovali do VOO.

  

Zdroj: http://stockcharts.com/freecharts/

 Hotovo. Ďalšie prehodnotenie nasleduje o mesiac. Ak bude stále rozhodnutie napr. VOO, nerobíte nič. Ak sa rozhodnutie zmení napr. na VEU, jednoducho predáte VOO a nakúpite VEU. Väčšinu mesiacov, však nerobíte nič. Niekedy však meníte svoje portfólio každý mesiac.  

Ak budete disciplinovane dodržiavať túto stratégiu, vyhnete sa najväčším prepadom na trhu, pretože ak sa trend zmení (rozumej príde k prepadu na trhu), táto stratégia vás presunie do bezpečného prístavu dlhopisov. Na druhej strane však môžete prísť o časť výnosov. I keď od roku 1971 (viď graf nižšie) táto stratégia dosahovala vyšší výnos ako Buy and hold.

Asi vás teraz napadá viacero otázok. Čo daňové hľadisko, čo poplatky, čo kurzové riziko, ako vyzeral backtesting, to nedáva zmysel investovať do toho, čo narástlo najviac, ak je to taká super stratégia, prečo to nerobí každý atď. Odpovede na to všetko nájdete v knihe a na Garryho stránke http://www.optimalmomentum.com/faq.html  

Uvediem iba jeden graf a pár mojich poznámok. Modrá Čiara je graf výkonnosti tejto stratégie v porovnaní s S&P500, MSCI World a Dlhopismi od roku 1971.

 

Zdroj: http://www.optimalmomentum.com/gem_trackrecord.html

 Pre koho je táto stratégia vhodná? 

Najmä pre ľudí, ktorí majú obavu z veľkého poklesu ich portfólia a sú ochotní vymeniť ho za (možný) mierne nižší výnos. Ak si všimnete na grafe vyššie napríklad rok 2008, keď sa akciový trh USA zrútil, GEM sa prepadlo len o pár percent, pretože celé portfólio bolo v tom čase v dlhopisoch, ktoré sa prepadli výrazne menej ako akcie. 

Znamená to, že máte teraz automaticky preskočiť z Buy and Hold na GEM? Vôbec nie. Ak ste mladý a máte pred sebou 10 a viac rokov investovania, držte sa pokojne Buy and Hold. Áno, príde kríza a vaše portfólio klesne o 40 a možno aj viac percent, ale vás to trápiť nemusí. Práve naopak, ak ste mladý, tak najlepšie čo sa vám môže stať je práve kríza na začiatku vašej investičnej cesty. Vtedy totiž nakupujete akcie ‚vo výpredaji‘, ktoré časom opäť porastú. 

Pri investovaní je dôležité najmä poznať sám seba. Najhoršie čo sa vám môže stať je, že vaše portfólio bude vysoko rizikové (rozumej volatilné – t.j. väčšina v akciách) a pri prvej kríze a prepade o 30% to jednoducho nedáte a všetko predáte. V takom prípade radšej do akcií nechoďte resp. majte omnoho väčšiu alokáciu v dlhopisoch, prípadne investujte formou GEM. 

Ako investovať na akciovom trhu a ako investujete na vy? Budem rád ak sa podelíte o váš názor. 

Tento článok vyšiel prvýkrát 15. júna 2018.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov