Výhody Plánu bohatstva

V mojej knihe „Ako sa stať finančne slobodným od A po Z (druhé vydanie)“ hovorím o Pláne bohatstva. Je to niečo ako pokročilý finančný plán. Hovorím v nej aj tom, prečo štandardný finančný plán (šetri 10% zo svojho platu, investuj do podielových fondov formou Buy and Hold a kúp si investičné životné poistenie) nie je vhodný pre väčšinu ľudí. Nižšie je jedna kapitola z tejto knihy, ktorá hovorí o výhodách takéhoto Plánu bohatstva oproti štandardnému finančnému plánu.  

Ak ste knihu čítali, rád by som počul váš názor, či ste po prečítaní zmenili svoj pohľad na váš finančný plán. Ak ste ju nečítali, rád uvidím vaše komentáre ohľadom konceptu – Plán bohatstva, ktorý popisujem nižšie. 

Lekcia 5.2 – Výhody Plánu bohatstva

Pozrime sa teraz na výhody Plánu bohatstva oproti štandardnému plánu! 

1. Umožňuje vám preskočiť proces presunu bohatstva.

V štandardnom pláne nakupujete aktíva zo zdanených peňazí. Ak ste zamestnanec, najprv zaplatíte všetky odvody, dane a náklady na život a až potom môžete zvyšok investovať. To je veľmi neefektívny prenos bohatstva. Predstavte si ale, že ste podnikateľ, ktorý založil svoju firmu. Hodnota tejto firmy rastie, ak sa firme darí. Vytvárate tak Net worth takpovediac zo vzduchu. Navyše si vo firme najprv uplatníte všetky náklady a až potom zaplatíte z toho, čo vám ostane, odvody a dane. To je omnoho efektívnejší spôsob tvorby a presunu equity. 

2. Štandardný finančný plán je postavený na predpoklade “míňaj menej a šetri viacej”. Plán bohatstva je postavený na “zarábaj viac a minimalizuj straty”.

V Štandardnom pláne ste limitovaný tým, koľko zarobíte. Vaše výdavky môžete minimalizovať len do určitej miery, no po čase narazíte na hranicu, za ktorú už nemôžete ísť. To je hlavné obmedzenie míňania menej a šetrenia viac. 

V Pláne bohatstva si stále udržujete svoje výdavky pod kontrolou, no vaše príjmy sú takmer bez limitu. Samozrejme, že to neplatí v prípade zamestnancov. Ak chcete odblokovať svoj príjem a roztrhnúť závislosť medzi časom, ktorý trávite v práci a príjmom, potom musíte začať používať rôzne formy páky. Tie vám umožnia spraviť výrazne viac a pritom minúť výrazne menej vášho času. O rôznych druhoch páky si povieme v časti o biznise. Taktiež si ukážeme, ako manažovať riziko, keďže páka (najmä tá finančná) pôsobí oboma smermi. 

  1. Plán bohatstva je postavený na vašich silných stránkach, schopnostiach a vašej situácii.

Štandardný finančný plán je rovnaký pre všetkých, žiadne výnimky. No vaša situácia je pravdepodobne úplne iná ako moja, alebo vašich kolegov a známych. Nemalo by teda zmysel vytvoriť plán, ktorý bude ušitý vám na mieru? A čo vaše silné a slabé stránky? Má pre vás zmysel pasívne investovať do indexových ETF fondov s výnosom 6% p.a., keď by ste mohli založiť svoj biznis, zautomatizovať ho a z prvotnej investície 1000 eur získavať mesačne niekoľko tisíc eur? Absolútne nie. 

  1. V Pláne bohatstva používate všetky tri investičné triedy – akcie, nehnuteľnosti a biznis. V správny čas.

V ďalších častiach si povieme o týchto troch investičných triedach. Ich výhodách, nevýhodách, časovej náročnosti, možnej výnosnosti a riziku. Keďže budete poznať všetky tri triedy, budete si môcť vybrať tú správnu stratégiu v ten správny čas. Správny čas je extrémne dôležitý. Viac už o chvíľu. 

  1. V Pláne bohatstva sa pozeráte na to, ktorá z týchto investičných tried má momentálne najväčšiu pravdepodobnosť na úspech. Investujete podľa toho, ktorá trieda je momentálne drahá alebo lacná.

Tento bod bude tvoriť základ vášho rozhodovania, do čoho investovať. V prvom rade musíte poznať jednotlivé investičné triedy a ich charakteristiky. Budete vedieť, kedy je daná trieda drahá a kedy je lacná. Taktiež budete poznať svoje silné a slabé stránky a budete teda vedieť, ako presne môžete v rámci danej triedy investovať a naopak, ako v danej triede investovať nemôžete, pretože na to nemáte čas, vlastnosti a ani osobnú/finančnú situáciu. 

Ak teda bude daný trh v jeho lacnom cykle a vy budete mať znalosti, ako tento trh využiť, budete investovať. To je úplne iný koncept ako “investujte dlhodobo do indexových fondov, bez ohľadu na to, čo sa na trhu deje”. 

Znamená to ale, že sa budete držať zásady: “Neožeňte sa s konkrétnou investíciou.” V preklade to znamená, že nebudete investovať iba do jednej investičnej triedy, ale budete investovať tam, kde je to momentálne najvýhodnejšie. Pokročilé investovanie je vždy o konkrétnej situácii na trhu a vašich schopnostiach využiť takúto príležitosť. 

Jedna krátka odbočka k Štandardnému plánu vs. Plánu bohatstva. Netvrdím, že si musíte vybrať buď jeden alebo druhý plán. Je úplne fajn, ak sa rozhodnete, že väčšinu prostriedkov budete investovať podľa Štandardného finančného plánu a iba časť podla Pokročilého plánu. Alebo naopak. No musíte vopred vedieť (preto si tvoríte váš Plán bohatstva teraz), či vás táto kombinácia dovedie k vášmu cieľu v čase, ktorý ste si stanovili. Je nezmysel vytvoriť si plán, ktorý to jednoducho nedokáže.

Tento článok vyšiel prvýkrát 23. júla 2019.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov