Článok s týmto názvom som napísal v októbri 2021. Bol o jednom mojom klientovi, ktorý si v roku 2018 kúpil moju knihu o investovaní do nehnuteľností. Už vtedy boli ceny nehnuteľností dosť vysoké, a preto sa rozhodoval či investovať teraz alebo radšej počkať, kým ceny klesnú.
Spravil aj pár obhliadok, no na každej nehnuteľnosti mu niečo nesedelo. Raz to bolo poschodie, raz dispozícia inokedy susedia… Keď som sa ja pozeral na tieto nehnuteľnosti, boli to dobré investície, pri ktorých aj vychádzali fajn čísla. No ako sa vraví: „Koňa môžete dotiahnuť k vode, no nemôžete ho donútiť napiť sa!“
V tom októbri 2021, takmer po troch rokoch od nášho prvého kontaktu som od tohto človeka dostal ďalší mail: „Tomáš, ozývam sa po dlhšej dobe. Uvažujem nad investíciou do nehnuteľnosti, no ceny sa mi zdajú vysoké, mám počkať či investovať teraz?“
Odvtedy prešiel ďalší rok a predpokladám, že tento investor stále čaká na prepad a dokonalú investíciu…
Prečo o tom hovorím? Pretože dostávam podobné otázky a najmä predpovede, kam sa pohne akciový trh stále častejšie. Dokonca aj ja hovorím v mojich posledných videách o tom, že máte byť opatrní. Byť opatrný je však niečo úplne iné ako snažiť sa načasovať trh a čakať na prepad trhov. To prvé funguje, to druhé žiaľ nie.
Ako som hovoril v mojom predchádzajúcom videu (Buy and hold vs. Trend following) – ľudia výrazne preceňujú riziko (dočasného a nepredikovateľného) poklesu trhov a naopak výrazne podceňujú (trvalé a predikovateľné) riziko inflácie. Ak je váš súčasný investičný plán: „Počkám až to padne“, potom môžu vaše peniaze stratiť ešte značnú časť hodnoty, než sa dočkáte vášho prepadu. Nerobte túto chybu
Ako teda vyriešiť dilemu – čakať či investovať?
Veľmi jednoducho. Investovanie totiž nie je hra na bielu vs. čiernu t.j. s celým kapitálom čakať alebo celý kapitál zainvestovať. Je to skôr hra všetkých odtieňov medzi bielou a čiernou, t.j. akú časť investujem teraz a do čoho vs. akú časť si ponechám v zálohe. Dôležité je ale vedieť, bližšie ku ktorej strane (biela vs. čierna) sa nachádzame (viď. môj článok Trhový cyklus a investovanie), a teda či má byť investor agresívny alebo opatrný. Len pre zaujímavosť – indikátory, ktoré sledujem mi hovoria, že by investori mali byť v súčasnej dobe opatrne agresívni (aj to je odtieň medzi bielou a čiernou ;).
Uvedomujem si, že praktická aplikácia princípov, ktoré som popísal v tomto článku nie je jednoduchá. Ak si na ňu netrúfate Vy sám/ sama rád Vám s tým pomôžem. Totiž omnoho dôležitejšie, ako výborné investovanie, je mať VÝBORNÝ finančný plán. Máte ho?