Sklenený strop

O pojme Sklenený strop som prvýkrát čítal v knihe Podnikateľský mýtus od Michaela E. Gerbera. Ak ste niekedy uvažovali o podnikaní, potom je toto jedna z top kníh, ktoré by ste si mali prečítať. To, čo ma doteraz pri mojom podnikaní tak trochu mrzelo bolo, že som tento princíp nikdy nezažil na vlastnej koži. Až doteraz.

O čom to vlastne hovorím? Sklenený strop je situácia, do ktorej sa po určitom čase dostane každý úspešný podnikateľ. Keď zakladáte svoj biznis, väčšinou ste na to sám/sama resp. s jedným spoločníkom, a tak musíte robiť úplne všetko. Vývoj produktu/služby, marketing, predaj, účtovníctvo, dane, správa webstránky… Zažil som, vyskúšal som. Po tomto úvodnom období, kde mimochodom pracujete 10-12 a viac hodín denne, víkendy, sviatky a v podstate stále, príde k dvom možným scenárom.

1/ Váš biznis nevzlietne. A ak vám stačí príjem, ktorý tento biznis produkuje, zoptimalizujete všetky jeho kroky a máte malý, no do veľkej miery pasívny príjem. Bol som, zažil som..

Omnoho zaujímavejšia je však druhá situácia.

2/ Váš biznis vzlietne! Stále viac a viac spokojných zákazníkov, tí šíria vaše dobré meno, čo automaticky generuje ďalších a ďalších zákazníkov, stále viac a viac marketingu, stále viac a viac predajov, viac zmien na webstránke, viac aktualizácii produktov a služieb. V tomto momente väčšina podnikateľov narazí na tzv. Sklenený strop. Nech pracujú koľkoľvek hodín denne, cez víkendy či počas sviatkov, ich biznis prestane rásť. Prečo? Pretože sa stanú úzkym miestom v ich biznise. Pretože sa snažia byť aj výrobným riaditeľom aj reklamným riaditeľom aj účtovníkom, no deň má pre každého len 24 hodín. To je Sklenený strop.

Asi vás neprekvapí jediný spôsob, ako preraziť tento Sklenený strop. Riešenie je začať pracovať NA svojom biznise, namiesto VO svojom biznise. Toto je však veľmi ťažké. Predstavte si človeka, ktorý miluje pečenie tort. To je to, čo ho baví a teší. Robí to veľmi dobre, zákazníci sú s tortami veľmi spokojní, a tak jeho biznis vzlietne. Sám však upiecť 10 tort denne nedokáže. Aj keby sa rozkrájal 😉 Musí sa naučiť, ako preraziť Sklenený strop. Musí začať pracovať na svojom biznise – musí začať delegovať činnosti na iných ľudí. Musí sa jednoducho stať podnikateľom. Vytvoriť systém, ktorý bude vyrábať rovnako dobré torty, avšak bez neho. Musí vytvoriť biznis na autopilote.

Prečo o tom píšem? Pretože sa pri finančnom sprostredkovaní dostávam do blízkosti môjho Skleneného stropu. Spomeniem len jednu paradoxnú situáciu. Bol som vyhodnotený ako najlepší nováčik (zaujímavé slovo po 40-ke;) vrámci nášho riaditeľstva, no nemohol som sa zúčastniť vyhodnotenia, pretože som mal stretnutia s klientami.. Nie neľutujem to, len bolo to pre mňa také memento, že musím niečo zmeniť. Musím začať pracovať na búraní svojho Skleneného stropu.

Vaše podnikanie

Pozor teraz prichádza marketingová časť tohto článku 🙂

Nie je to pre mňa záhadou, ale vždy sa na týmito číslami pozastavím. Len 15% ľudí na Slovensku uvažuje o začatí podnikania. Na druhej strane až 80% všetkých zamestnancov je tzv. „Odpojených“, t.j. chodia do práce si len odrobiť svoje a ísť čím skôr domov. Pritom podnikanie je jeden z najlepších spôsobov, ako získať osobnú slobodu ešte predtým, než dosiahnete slobodu finančnú. Skúsil som, zažil som..

Jeden z mojich TOP dôvodov, prečo som sa rozhodol pre podnikanie v oblasti finančných služieb bola práve sloboda! V tomto podnikaní totiž môžem robiť kedy chcem, s kým chcem, koľko chcem a nikto mi nemusí dovoľovať, kedy si môžem zobrať Dovol-enku. Ako to veľmi pekne povedal jeden riaditeľ z OVB: „Ja chcem chodiť na hríby keď rastú, nie keď mi to šéf dovolí!“

Hlavnými dôvodmi, prečo ľudia nezačnú podnikať sú:

  • Neviem v čom mám začať podnikať.
  • Je tu kopec bariér – právna forma, účtovníctvo, dane, čo, kde, ako a komu musím nahlásiť a
  • Nedostatočná podpora podnikania.

Poďte podnikať so mnou a vytvorte si svoju vlastnú firmu v oblasti finančných služieb. Všetky otázky ohľadne právnych či daňových vecí sú už za vás vyriešené. Vašu jedinou úlohou je podnikať. A to najlepšie na záver – podporu vášho podnikania dostanete odo mňa, ako aj od môjho získateľa, jeho získateľa, jeho získateľa… Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že takto to naozaj funguje. Pomôžem vám s rozbehom, marketingom, predajom… Dohodnite si rozhovor so mnou alebo si prídite zahrať hru Finančná sloboda a porozprávajme sa, či je podnikanie týmto spôsobom vhodné pre vás.

Koniec marketingovej časti 🙂

Záver

Keď spätne čítam tento článok vidím, že som sa nechal trochu uniesť mojim podnikateľským nadšením 🙂 Ale rozhodol som sa ponechať tento článok bez úprav. Dôvod je veľmi jednoduchý. Ak podnikanie so mnou zmení život len jednému z vás, a ten si dokáže naplniť svoje sny o slobode, príjme, osobnom raste a naplneniu v živote, potom bude moja odpoveď na otázku nižšie jednoznačné ÁNO! A ak poviete podnikaniu so mnou: „Tomáš ďakujem za ponuku, ale teraz nie.“, prosím pozrite sa do Vášho okolia či nepoznáte človeka, ktorý má na viac ako momentálne robí, ale zataiľ nedostal v živote tú správnu Šancu. Aj Vy si tak budete môcť odpovedať na otázku nižšie ÁNO! Ďakujem.

Úspech v práci by mal znamenať, že dokážete odpovedať ÁNO na túto otázku:

Je svet lepším miestom vďaka práci, ktorú ste dnes spravili?

— Charlie Moore

P.S. Nezabudnite, 28.11.2022 o 17.00 (posunuli sme Čas na neskôr) hráme hru Finančná sloboda v Bratislave. Prídite si zahrať a porozprávať sa. Tu je registračný link.

Ak sa chcete porozprávať, tu je link na môj kalendár, kde si môžete rezervovať termín rozhovoru so mnou:

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov