Russell Napier: Čaká nás 15-20 rokov finančnej depresie

Tento článok si jednoducho musíte prečítať. Je to rozhovor s Russelom Napier, ktorý predpovedá dlhodobé obdobie finančnej depresie. Netvrdím, že súhlasím s jeho predpoveďou, ale Napier tvrdí nasledovné: „Mnoho investorov dnes predpokladá, že stále funguje systém, ktorý sme tu mali od 1980-2020. Nefunguje a aktuálne prechádzame epochálnou zmenou na mnohých úrovniach.“ A o tejto epochálnej zmene hovorím v mojich Newsletteroch už dlhšie.

Tu je pár top poznámok, z tohto rozhovoru:

  • Posledné štyri dekády sme boli zvyknutí, že na trhoch vládne princíp voľného trhu, ale to sa zmenilo. Aktuálne vlády stále viac a viac zasahujú do alokácie kapitálu. Toto však nie je nič nové, podobnú situáciu sme tu mali v rokoch 1939-1979, len sme zabudli, ako to funguje a aký dopad to malo na ekonomiku.
  • Prečo sa deje táto epochálna zmena? Zadĺženie štátov je jednoducho príliš vysoké – dlhy súkromného a verejného sektora sú v USA na úrovni 290% HDP, vo Francúzsku extrémnych 371% a vyše 250% v mnohých západných krajinách vrátane Japonska.
  • Ako môžu krajiny znížiť svoje zadĺženie? Rastom HDP postaveným na dlhodobej zvýšenej inflácii. Presne tak sa vlády zbavili dlhov po druhej svetovej vojne.
  • Inflácia bude na úrovni 4-6% – DLHODOBO. To je spôsob, ako sa vlády pokúsia zmazať časť svojich dlhov a žiaľ aj úspor bežných ľudí.
  • Politici objavilu novú hračku, ktorá absolútne mení postavenie centrálnych bánk. Vlady zistili, že nepotrebujú tlačiť nové peniaze, ale stačí im, ak začnú poskytovať vládne záruky za úvery, ktoré poskytujú banky firmám. Že to nebude veľa peňazí? V Nemecku je 40% nových úverov zaručených vládou, vo Francúzsku je to 70% a v Taliansku vyše 100% (tam musia zaručovať aj prolongujúce sa úvery).
  • Je to paradoxná situácia kedy sa centrálne banky snažia znížiť infláciu zvyšovaním úrokov a znižovaním množstva peňazí v obehu a vlády na druhej strane rozdávajú záruky (= tlačia nové peniaze). A ak uvažujete, kto vyhrá, potom je odpoveď celkom jednoduchá – vlády sa nebudú pýtať centrálnych bánk, či môžu vydať záruky za úvery. Najmä ak sa ekonomika nachádza v kríze. A kríza sa vždy nájde.
  • Myslím si, že máme pred sebou 15 rokov vládou (neefektívne) riadenej alokácie kapitálu a finančnej a ekonomickej stagnácie.
  • Čo bude výsledkom? Stagflácia, podobne ako v 70-tych rokoch, len bude znásobená obrovskou zadĺženosťou. Očakávam teda obdobie zvýšenej inflácie a zároveň obdobie vysokej nezamestnanosti. Tá najhoršia kombinácia.
  • Ľudia už teraz hovoria o stagflácii. Nonsense. Stagflácia znamená vysokú infláciu A SÚČASNE vysokú nezamestnanosť. Stagflácia ešte len príde. V UK v 50-tych a 60-tych rokoch vláda investovala do baníctva, výroby automobilov a do Concordu. Ani jedna z týchto oblastí nemal v UK budúcnosť a tak to skončilo vysokou nezamestnanosťou.
  • Čo toto všetko znamená pre investorov? Vyhýbajte sa oblúkom štátnym dlhopisom. Zlatu sa bude dariť veľmi dobre. Megatrend návratu výroby z Číny do USA, Európy bude pre niektoré firmy znamenať obrovské príležitosti. Buy and hold vám prinesie nominálny výnos okolo NULY počas najbližších 10-15 rokov. Reálny výnos bude pravdepodobne záporný.

Záver

Obdobie do ktorého vstupujeme si bude od vás vyžadovať iný spôsob investovania ako ten, ktorý fungoval doteraz. Drvivá väčšina investorov však na túto zmenu nie je pripravených. To je aj moja obava. Je zaujímavé, ako sa viacerí makroekonómovia (Karpiš, Hussman, Duncan…) dostávajú napriek iným myšlienkovým pochodom k rovnakému záveru. Pre mňa je to dôvod zmeniť pohľad na niektoré spôsoby investovania. Čo vy?


Poraďte sa so mnou o Vašej finančnej situácii. Tu je link na môj kalendár. Dohodnite si bezplatný rozhovor a pustíme sa do vášho plánu k Finančnej slobode.

Komentáre
  1. Milan píše:

    Mne z toho vychadza to , co robim, ruky prec od akcii, etf atd. Opatrne s nehnutelnostami, lebo ich caka strmy pad. Zlato asi OK, na druhej strane som dnes cital clanok, ze najvacsimi predajcami su fondy a nakupcami centralne banky. Predaje fondov vraj maju na svedomi prepad v poslednom roku. Treba si vsak ujasnit, co je predaj zlata fondom. Podla mna je to vydanie ETF bez krytia, co zrieduje hodnotu zlata( preto cena klesa). A hlupi ludia kupuju, lebo „osobnosti“ ako Glasa a pod. To v minulosti povedali, ze je to lepsie ako fyzicke, hlavne praktickejsie. A v obchodoch ho niet(hlavne striebro). Etf maju vyhodu, ze nikdy nie su out of stock. Koho by to aj zaujimalo?
    Jedine, co asi neohrozene pojde aj ked pokrivkava za inflaciou su prenajmy, A vlastna vyroba potravin sa coraz viac oplati. Ale pri ich predaji asi vlastne kanaly B2C.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov