Krízový plán (ak sa vám niečo stane)

K napísaniu tohto článku som sa odhodlal po dlhšom čase, nakoľko aj ja sám som túto neobľúbenú úlohu dlho odkladal. Dotlačili ma k nej ale nedávne zmeny v mojom osobnom živote. O akom pláne hovorím?

O pláne pre prípad, že sa vám niečo fatálne stane  – smrť, úraz s trvalými následkami, bdelá kóma… I keď sa v súčasnosti deje menej tragických udalostí ako v minulosti, náhoda je blbec a stať sa to môže aj vám. Skúste si teraz na chvíľu predstaviť vašu rodinu jeden deň, týždeň a rok po tom, ako sa vám niečo podobné stane. Prvé dni a týždne sú pre vašich najbližších obdobím maximálneho stresu. A teraz si predstavte, že k tomuto stresu pribudne stres z čoho zaplatia najbližšie nájomné či potraviny. O čom to hovorím?

Hovorím o krízovom pláne, podľa ktorého bude vaša rodina postupovať v prípade, že vy nebudete môcť. Ak si myslíte, že budú automaticky vedieť, čo robiť, tu je pár otázok.

  • Vedia, kde máte uložené vaše peniaze – hotovosť a účty v bankách?
  • Dostanú sa k nim (t.j. má niekto prístup k vášmu účtu), aby mali z čoho zaplatiť najbližšie platby za váš byt?
  • Kde všade máte vaše investície?
  • Kto je beneficientom z vašej životnej poistky, DDS, SDS?
  • Budú mať z čoho platiť splátky hypotéky? Z čoho budú žiť?

Aj na toto by mal myslieť váš Krízový plán. Čo by mal teda takýto plán obsahovať? 

Krízový plán 

1/ Forma a jeho umiestnenie

Zvoľte písomnú formu prípadne písomnú formu v kombinácii s elektronickou verziou. Pokojne do nej pridajte video, ak potrebujete niečo z plánu ukázať na obrazovke počítača či v aplikácii. Forma tohto plánu by mala byť taká, aby jej porozumel aj človek, ktorý o vašich záležitostiach veľa nevie. Dôvod je jednoduchý. Neviete, či vaša manželka (budem používať príklad mňa a mojej manželky, no platí to samozrejme aj obrátene, či vo vzťahu partner/ partnerka) bude v tejto situácii „schopná“ tento plán zrealizovať. Dajte si najmä pozor na pojmy a postupy, ktoré sú pre vás absolútne samozrejmé, ale niekto druhý nebude tušiť, o čom hovoríte. Napríklad ja sám som mal v mojom pláne vetu „…choď do IB a preveď si peniaze na svoj účet.“ No manželka po prečítaní na mňa len nechápavo pozerala… Čo je „IB“ a z účtu v ktorej banke? 

Samozrejmosťou musí byť, že tento plán dáte prečítať primárnej osobe, ktoré ho bude mať použiť a zapracujete doňho všetky pripomienky.

Umiestnenie krízového plánu.

………………..

Zvyšok článku je dostupný v členskej zóne Smart-Life Club.

Staňte sa členom Smart Life Clubu ešte dnes a získajte prístup ku všetkým článkom a videám.

Staňte sa členom Smart Life Clubu ešte dnes a získajte prístup ku všetkým článkom a videám.

Tento článok vyšiel prvýkrát 30. septembra 2019. Upravený 20.3.2022