Inšpirácia je pominuteľná

Tento článok bude krátky, ale verím že poučný. Aspoň pre mňa bol. Našiel som ho v knihe Restart (od autorov Jason Fried a David Hansson) a častokrát sa k jeho myšlienke vraciam.

Inšpirácia

Každý z nás ma množstvo nápadov. A nápady sú nesmrteľné. Trvajú večne.

Inšpirácia ale večne netrvá. Tá je ako čerstvé mlieko alebo ovocie: má dátum exspirácie.

Ak chcete niečo urobiť, musíte začať hneď. Nemôžete to odložiť na poličku a počkať dva mesiace, až sa to urobí samé. Nemôžete jednoducho povedať, že to urobíte niekedy neskôr. Neskôr sa vám už nebude chcieť.

Ak dostanete inšpiráciu v piatok popoludní, obetujte víkend a pustite sa do projektu. Ak ste inšpiráciou dokonca pohltený, môžete za 24 hodín zvládnuť prácu, ktorá by vám inak trvala dva týždne. Inšpirácia je svojím spôsobom stroj času.

Inšpirácia je magickou substanciou, násobiteľom času a motivátorom. Nebude ale na vás čakať. Inšpirácia je vecou okamžiku. Ak vás prepadne, chyťte sa jej a zapriahnite ju okamžite do práce!

Prečo píšem o inšpirácii?

Aké to je na začiatku podnikania?

Ak ste nikdy nezačali podnikať, potom tento pocit pravdepodobne nepoznáte. Je to nadšenie začínajúcich podnikateľov. Z môjho pohľadu je to to najkrajšie obdobie v živote podnikateľa. Je to obdobie, kedy vám čas jednoducho letí. Celé dni nedokážete myslieť na nič iné, ako na váš biznis. Ako si založím firmu? S.r.o. či živnosť? Ako spravím toto, ako sa dohodnem s týmto človekom, ako oslovím zákazníkov? Mám si najať niekoho na pomoc? Mám sa pustiť do biznisu sám či s podnikateľským partnerom? Atď. atď. atď.

Toto obdobie môže trvať týždne, mesiace ale aj roky. Všetko závisí od vašich snov, cieľov a schopnosti nachádzať nové smery v podnikaní. Aktuálne prežívam toto obdobie už štvrtýkrát a priznám sa, že si ho veľmi užívam. Tie predchádzajúce obdobia som si veľmi neužil, lebo som nevedel, že pominú. Moje odporúčanie preto je, ak objavíte v sebe inšpiráciu k podnikaniu, hneď sa jej chyťte a hlavne si toto obdobie vychutnajte. Ak sa váš biznis rozbehne, budete na toto obdobie spomínať a bude vám ľúto, že je preč.

S myšlienkou inšpirácie súvisí aj druhý bod, o ktorom chcem hovoriť. Poučenie sa z vlastných resp. cudzích chýb. Táto všeobecne akceptovaná pravda mi veľmi nesedí. Najmä po všetkých mojich skúsenostiach s podnikaním. Vlastnými či cudzími chybami sa totiž naučíte len to, čo robiť NEMÁTE. To ale neznamená, že sa naučíte, čo robiť MÁTE. Možností ako niečo spraviť nesprávne, je totiž nekonečné množstvo!

Moje druhé odporúčane je preto jednoduché – ak začínate podnikať, zavolajte si na pomoc niekoho, kto vám s podnikaním pomôže. Tento človek nemusí byť expertom vo vašej oblasti (i keď je to fajn). Stačí aby mal skúsenosti s podnikaním ako takým a aby poznal základné princípy budovania ÚSPEŠNÉHO podnikania. A zaplaťte mu kráľovsky. Učenie sa z ÚSPECHU iných stojí za tie peniaze.

Prajem vám úspešné podnikanie!

P.S. Ak chcete začať podnikať, ale neviete v čom, napíšte mi a ukážem vám možnosti podnikania v oblasti osobných financií.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov