Jedným z vašich hlavných rodičovských cieľov by malo byť nájsť a rozvinúť talent vášho dieťaťa. V tomto článku sa pozrieme aj na to, ako môžu vaše deti využiť takýto talent na začatie svojho prvého podnikania.
Ideálny vek je okolo 12 rokov. Je to vek, kedy deti už nepotrebujú učenie formou „Ja niečo poviem a ty to spravíš“, ale dostávajú sa do fázy života, v ktorej im viac vyhovuje dobrodružné objavovanie sveta a samostatné rozhodovanie. Taktiež sa v tomto veku už dokážu dlhodobejšie venovať jednej činnosti a neskákať od jednej hry k druhej. Myslím, že nemusím spomínať, že každé dieťa je individuálne, preto je na vás na rodičoch „trafiť“ ten správny okamih.
Najprv sa zbavme jedného mýtu. Deti sa nerodia s vrodeným talentom napr. na tenis či hru na klavír. Mnohé a mnohé výskumy sa opakujú v tom, že vrodený talent hrá omnoho menšiu rolu, ako tvrdá práca na rozvoji talentu.
Navyše, talent nie je statická veličina. Talent je skôr predispozícia, ktorá umožňuje človeku úspešne sa venovať viacerým druhom činností, no kľúčom k úspechu je práve čas strávený rozvíjaním tohto talentu.
Talent môže mať rôzne formy – dobrý vzhľad, motorické schopnosti, inteligencia, empatia… Ak však nepomôžete vášmu dieťaťu rozvíjať svoj talent, riskovať a znásobovať ho, samo tento talent pravdepodobne neobjaví.
Je mnoho rodičov, ktorí sa snažia objaviť práve tento vrodený (okamžitý) talent. Preto svoje deti dávajú do množstva krúžkov a aktivít. Vydržia pár týždňov a keď zistia, že ich dieťa nehrá na husle ako malý génius, presunú ho do iného krúžku s očakávaní, že vrodený talent sa konečne prejaví… Žiaľ, tak úspech nefunguje. Na začiatku je to niečo ako mierne nadšenie a mierny talent pre danú činnosť, ale skutočný talent potrebuje kopec času, kým sa naplno rozvinie.
Ako objaviť talent (a podnikateľského ducha) vo vašom dieťati
Možno vás sklamem, ale bude to najmä vašou úlohou, dieťa svoj talent samé neobjaví. Navyše by ste sa nemali pozerať LEN na talent (vrodené schopnosti) vášho dieťaťa. Na to, aby vaše dieťa začalo svoje prvé úspešné podnikanie, mu iba talent stačiť nebude. Pre začiatok úspešného podnikania bude potrebovať ešte tri aspekty:
1/ Vaša rodinná identita, ciele vašej rodiny.
Čím je vaša rodina špecifická? V akej oblasti podnikáte/pracujete? V čom má vaša rodina tradíciu? V čom môže pomôcť vášmu dieťaťu?
2/ Prostredie v ktorom žijete – priatelia, širšia rodina, vaše okolie, či žijete v meste či na dedine, či v horách atď.
Toto prostredie vám dáva preddispozíciu k určitým činnostiam. Je super ak má vaše dieťa talent na surfovanie, no ak žijete na Slovensku, potom je tento talent nepoužiteľný.
3/ Akým smerom chcete vaše dieťa viesť.
Predpokladám, že máte predstavu o tom, ako by ste radi vaše dieťa smerovali. Je to skôr akademická cesta či manuálne zručnosti?
Ideálne podnikanie je také, ktoré tieto tri oblasti a talent vášho dieťaťa skombinuje. Ak sa dieťa zameria na niečo, kde má silnú podporu celej rodiny, vhodné podmienky v okolí a je to v súlade s vašou predstavou, bude vo svojom prvom podnikaní veľmi úspešné.
Vašou úlohou bude potom najmä odstraňovať prekážky – vyjednávať s učiteľmi, úradníkmi, inými dospelými, podpisovať za neho dokumenty v banke atď. a samozrejme podporovať ho. Taktiež môžete ovplyvňovať, čo a ako sa vaše dieťa v škole učí. Žijete v historickom meste? „Podniká“ vaše dieťa v oblasti výroby stredovekých zbraní (kuše, luky…)? Dohodnite sa s učiteľkou dejepisu, že vaše dieťa pripraví video projekt o stredovekých zbraniach, namiesto bifľovania sa historických rokov, kedy sa niečo stalo. Takéto video môže byť následne výborným marketingovým materiálom na jeho blogu o zbraniach.
Ak sa pozriete na úspešných podnikateľov, tak častokrát mali na začiatku svojej cesty vedľa seba niekoho (rodiča či niekoho iného), kto im pomáhal odstraňovať prekážky z cesty, aby sa mohli venovať niečomu užitočnému. Bill Gates chodil s kamarátmi o šiestej ráno do miestnej univerzity kde sa „hral“ s počítačmi. Jeho rodičia vedeli, že je to zakázané, ale podporili ho v tom.
Taktiež bohatí ľudia zapájajú svoje deti do rodinného podnikania, kde sa môžu naučiť základné princípy.
Základným rozdielom medzi podnikaním a hobby je, že podnikanie slúži iným, pričom hobby slúži iba danému človeku. Písanie si denníka pre seba je hobby. Písanie blogu o tom, čo denne robíte, pretože chcete pomôcť iným prejsť cestou, ktorú ste vy už prešli, rýchlejšie, je základ podnikania.
Dajte si veľký pozor, ak vaše dieťa venuje množstvo času niečomu, čo nemá uplatnenie na trhu. Je super, ak dokáže hrať výborne na harmoniku, no ak tomu chýba druhá časť, t.j. záujem trhu, potom to bude vždy len hobby.
Je zaujímavé sledovať ľudí, ktorí majú obrovský talent, ale žiaľ nedokážu ho predať (spraviť z neho podnikanie). Na druhej strane sú ľudia, ktorí majú len priemerný talent, ale dokážu z toho spraviť výborný biznis. Pre úspešné podnikanie sú dôležité obe oblasti – talent a podnikateľský duch. Netvrdím, že podnikanie musí vášmu dieťaťu od začiatku zarábať peniaze. Cieľom je skôr naučenie sa základných princípov podnikania.
Asi najlepšia kniha o tomto koncepte je – Podnikateľský mýtus. Hovorí práve o ľuďoch, ktorí mali talent, ale nerozumeli podnikaniu. Dajte ju časom prečítať vášmu dieťaťu.
Ak by som to mal zhrnúť, potom talent je súčin schopností dieťaťa, jeho záujmu a záujmu trhu (slúženie iným). Následne mu trh (jeho zákazníci, čitatelia blogu…) budú dávať spätnú väzbu, čo má pridanú hodnotu a čo nie, na základe čoho sa môže ďalej zlepšovať.
Dôležitá otázka, ja viem. Ale odpoveď je možno prekvapivá – veľmi málo. Čo sa peňazí týka. Skôr vás to bude stáť váš čas.
Vaše dieťa by malo od začiatku rozumieť princípu obmedzených zdrojov.
Jedna podnikateľská možnosť je napr. profesionálne natáčanie krátkych videí domov na predaj – za pomoci lietajúceho dronu. Takéto videá dokážu predávať.
No dron, následne stránka, kde bude vaše dieťa tieto služby ponúkať, niečo stoja. Umožnite mu zarobiť si na tieto veci. Pomocou vo vašom biznise, domácimi prácami…
Pravdepodobnou príčinou je nedostatočné zameranie. Ak o nič nemá záujem, potom ste ho možno nechali príliš samé a ako som spomínal vyššie, samé to dieťa nezvládne. Potrebuje vašu aktívnu pomoc pri hľadaní svojho talentu a následne svojho podnikania.
Ak je premotivované a skáče od jedného projektu k druhému, potom je to opäť pravdepodobne nedostatočné zameranie. Pomôžte mu zamerať sa na jednu činnosť podľa postupu vyššie a vytrvať pri nej.
Asi je dôležité spomenúť, že takéto manévrovanie sa robí ľahšie s 12-ročným ako so 16 či 18-ročným. Začnite preto radšej skôr ako neskôr.
Mnoho ľudí, s ktorými sa rozprávam o ich talente mi hovorí, že to ešte nerobia dosť dobre, resp. že sa ešte musia veľa učiť. Preto o svojom talente nazačali písať blog a ani ho ponúkať na trhu. No uvedomte si jednu vec. Veľmi pravdepodobne je na svete mnoho ľudí, ktorí sú v danej oblasti 2 či 3 roky za vami. Oni potrebujú počuť práve pohľad človeka, ktorý išiel len nedávno v ich stopách. Oni nepotrebujú počuť experta s 20 rokmi skúseností, ktorí si už ani len nepamätá ako vlastne začínal.
Akonáhle sa presunie vaše dieťa z pozície konzumenta informácii do pozície tvorcu informácii, služieb či produktov, jeho učenie sa exponenciálne zrýchli. Keď som ja začínal písať tento blog, vedel som veľa (nie veľmi veľa) o investovaní do nehnuteľností. No až keď som o tom začal písať, začal som sa učiť nové veci – ako funguje Airbnb, dražby, Flipy a taktiež ako funguje SEO optimalizácia či webhosting. Je to naplnenie princípu, kde pracujete na projektoch, ktoré aj keď zlyhajú, vy sa z nich niečo naučíte.
Popri podnikaní sa budete prirodzene s vašim dieťaťom rozprávať aj o financiách. Rodinných aj podnikateľských. Preto sa asi prirodzene budete baviť o dôležitosti savings rate či investovaní. Je to fajn spôsob, ako začať vzdelávať vaše dieťa aj v tejto oblasti. Zapájajte postupne vaše deti do rozhovorov o rodinných financiách a rozhodnutí, ktoré robíte.
Detstvo je výborný na čas na učenie sa o podnikaní. Dieťa totiž nemá žiadnu hypotéku, výdavky na stravu, auto… Na druhej strane má kopec voľného času. Teraz si to porovnajte s vašou situáciou. Ak teda v podnikaní zlyhá, príde akurát tak o investovaný čas. Skúsenosti mu však ostanú. Predstavte si teraz, že vaše dieťa bude mať v 18-ke za sebou tri-štyri úspešné (alebo ešte lepšie neúspešné) mini-podnikania. Myslíte, že bude snívať o kariére zamestnanca alebo podnikateľa?
Toto je len pár úvah o tom, ako začať učiť podnikať vaše deti. Asi najlepšia stránka na túto tému, ktorú som našiel, je https://10ktotalent.com/what-is-10k-to-talent/.
Budem rád, ak sa podelíte o vaše skúsenosti, ako pristupujete k tejto téme vo vašej domácnosti.
Tento článok vyšiel prvýkrát 3. novembra 2019.