Počas mentorovania mladých ľudí som dostal viackrát otázku, aké su mnou odporúčané knihy o investovaní, finančnej slobode a finančnej gramotnosti. Rozhodol som sa preto spísať ich do jedného článku. Nájdete tu nielen knihy, ale aj podcasty a youtube videá. Jednotlivé zdroje sú zoradené podľa jednotlivých tém ako napr. ‚Investovanie do akcií‘. Vynechal som knihy od Kiyosakiho ako ‚Bohatý otec, chodobný otec‚ či ‚Cashflow kvadrant‚ pretože predpokladám, že tie vás vôbec priviedli k investovaniu samotnému. 😉
Budem rád, ak pridáte do komentárov vaše vlastné odporúčania.
1/ Early Retirement Extreme: A philosophical and practical guide to financial independence
Biblia finančnej slobody. Must read pre každého, kto sa zamýšľa nad finančnou slobodou. Je to kniha, v ktorej nájdete aj praktické tipy, ale jej cieľ je skôr aby ste pochopili konceptuálne ako funguje tento systém a prečo sa ľudia dostali tam, kde sú (krysia dráha). Skratka pod ktorou ju nájdete na rôznych fórach ‚ERE‘.
Ešte staršia biblia finančnej slobody 😉 Skratka pod ktorou ju nájdete na rôznych fórach ‚YMOYL‘. Najzaujímavejší koncept v knihe je, či využijete svoj obmedzený čas na zarábanie viac peňazí alebo na žitie svojho života.
Klasika o finančnej gramotnosti. Tieto pravidlá sú univerzálne. Tak ako platili v Babylone, tak platia aj dnes.
Veľmi dobrý podcast o finančnej slobode, investovaní, optimalizovaní vášho života, 1% zlepšovaniu atď
Moje odporúčane je – začnite prvým článkom a neprestaňte čítať, kým sa nedostanete k poslednému článku. Tak dobrý tento blog je. Mimochodom tento blog je oficiálnym pokračovateľov ERE.
1/ How The Economic Machine Works by Ray Dalio
Ak chcete úspešne investovať, musíte v prvom rade pochopiť, ako funguje ekonomika. Toto video vám to ukáže za 30 minút.
2/ Mastering the Market Cycle: Getting the Odds on Your Side
Dostávame sa k cyklom v ekonomike. Ak totiž pochopíte, kde približne v cykle sa nachádzame, budete vedieť, či máte investície skôr nakupovať alebo skôr predávať.
3/ Přednáška Cykly bohatství aneb Jak investovat efektivně 2017 – Pavel Ryba
Investovateľné aktíva prechádzajú taktiež svojimi cyklami. Niekedy sú konkrétne aktíva veľmi drahé a niekedy sú naopak veľmi lacné. Táto prednáška vám pomôže zorientovať sa v tom, kde sa momentálne (2017/2018) nachádzame.
Dostávame sa k psychológii investovania. I keď si myslíte, že viete veľa vecí ovplyvniť, v tejto knihe sa dozviete, že je to skôr o náhode a vaše racionálne argumenty do veľkej miery závisia taktiež od náhody. Ako veci dopadnú síce neviete predpovedať, ale viete sa na ne pripraviť.
Ak uvažujete o konkrétnej investícii musíte v prvom rade pochopiť, čo je výnos, čo je riziko a ako spolu súvisia. Táto kniha vám otvorí oči a ukáže aký je medzi nimi vzťah. Je to abeceda investovania. Bez jej prečítania sa radšej do investovania nepúšťajte, pretože uveríte napr. že vyšší výnos sa dá dosiahnuť len pri vyššom riziku.
A toto je biblia tzv. ‚value investing‘, ktorú používa napríklad aj Warren Buffet. Nájdete ju aj v slovenskom jazyku. I keď je táto kniha o hľadaní podhodnotených akcií, dôležitejšie sú však koncepty, ktoré autor opisuje ako napr. ‚Margin of safety‘ alebo ‚Intrinsic value‘. Tieto koncepty sú totiž všeobecne platné pri investovaní, nielen pri investovaní do akcií.
Pri investovaní do akcií sa stretnete s nasledovnými prístupmi (zjednodušene povedané). Nemusíte poznať do detailov každý z nich, ale predtým než sa rozhodnete investovať konkrétnym spôsobom, mali by ste poznať aj iné alternatívy. Tieto alternatívy vám otvoria oči a zvýraznia nedostatky tých druhých stratégií.
Ak chcete porozumieť, ako vyberá akcie Warren Buffett, tak v tejto knihe sa to dozviete. Krok po kroku.
The Ultimate Dividend Playbook
Táto kniha ukazuje ako si môžete vytvoriť pasívny príjem z dividend.
Ak chcete poraziť 80% všetkých profesionálnych portfólio managerov stačí, ak budete investovať prostredníctvom nízkonákladových, indexových ETF. Teda toľko sa aspoň dozviete v tejto knihe 😉
The Intelligent Asset Allocator
Pri Buy and Hold je najdôležitejšia alokácia vášho portfólia, tj koľko budete mať v portfóliu akcií, koľko dlhopisov atď. Táto kniha vysvetľuje, prečo je práve alokácia tou najdôležitejšou zložkou vášho portfólia.
A ak neveríte, že robiť to, čo robia všetci (teda aspoň väčšina) je dobrý plán, tak si prečítajte túto knihu. Ukáže vám ako využiť behaviorálny psychológiu pri investovaní. Tj ako využiť to, že ľudia sú buď chamtiví alebo vystrašení, a to najčastejšie v ten absolútne nesprávny čas.
The Book on Rental Property Investing
I keď je to kniha amerického autora a je šitá na americký trh, po jej prečítaní pochopíte základy investovania do nehnuteľností.
Investovanie do nehnuteľností od A po Z
Hmm, čo dodať 😉
Podcast o investovaní do nehnuteľností v UK. na ich stránke nájdete aj viaceré kurzy zadarmo, tie vám určite odporúčam. Dôvod prečo tento podcast počúvam je, že je to najbližší rozvinutý trh s nehnuteľnosťami tj hýbe sa v podobnom cykle ako európske nehnuteľnosti a tým pádom aj nehnuteľnosti na Slovensku.
Ak existuje platený kurz, ktorý vám môžem odporúčať, tak je to tento. Nie kvôli stratégii a prístupu k investovaniu do nehnuteľností, ale kvôli ochrane vašich investícií do nehnuteľností. Len nájomná zmluva (podľa slovenskej legislatívy) stojí za cenu tohto kurzu – ja sám túto zmluvu používam. Naučíte sa ako pracovať s nájomníkmi a najmä čo robiť, keď nastanú problémy s nájomníkom. Dúfajte, že tieto rady nikdy nevyužijete, ale ak sa taká situácia vyskytne budete radi, že máte tieto návody poruke.
Ak uvažujete o začatí podnikania, tak túto knihu si jednoducho musíte prečítať. Vysvetlí vám prečo zbankrotuje približne 95% všetkých začínajúcich firiem a čo musíte spraviť, ak sa chcete takémuto osudu vyhnúť.
Začnite svoj biznis bez toho, aby ste minuli akékoľvek peniaze, ponúknite tovar/službu, ktorý absolútne nie je dokonalý a až keď sa tento koncept osvedčí pokračujte ďalej. Nemôžem súhlasiť viac.
Na rovnakú tému, len s trochu viac podrobnosťami.
Tento zoznam samozrejme nie je kompletný. Dajte si ale záväzok prečítať minimálne jednu knihu za mesiac. A predtým než si ju kúpite, pozrite sa do vašej najbližšej knižnice, či ju tam nemôžete dostať (skoro) zadarmo.
Tento článok vyšiel prvýkrát 21. novembra 2018.