Keď som pred takmer štyrmi rokmi opustil korporátny svet, bol to jeden z najhorších dní v mojom živote. V ten deň som stratil istotu pravidelného príjmu, preplácanej dovolenky, benefitov, platenej PN-ky… Môj pravidelný príjem klesol o 75%! Priznám sa, že strach z toho, že už nedostanem žiadny pravidelný príjem bol obrovský. Áno, mal som pasívny príjem z nehnuteľností, no to som ešte nevedel, že už bola na ceste naša prvá dcéra. Ak máte deti, viete, aký krásny škrt cez rozpočet vám vedia spraviť 😉

V tom čase som rozbiehal Smart-life a najhoršie bolo, že som netušil, ako dlho toto obdobie bez pravidelného resp. akéhokoľvek príjmu potrvá. Mohlo to trvať mesiace, ale aj rok a viac. Vtedy som si uvedomil, prečo sa väčšina ľudí nikdy nestane podnikateľmi. Dôvodom je strach zo straty pravidelného príjmu a istoty v zamestnaní. Len veľmi málo ľudí sa totiž zaobíde dlhší čas bez peňazí. 

Podnikatelia sú iní. Dokážu totiž nájsť inteligentný spôsob, ako fungovať bez peňazí. Viete ako to dokážu? Majú totiž jednu vlastnosť. 

Odvahu!

Odvahu mám ja zadefinovanú ako súhrn týchto troch slov:

1/ ZÁVÄZOK. Hovorím o vašom záväzku stať sa podnikateľom.  A ak ešte stále čítate tento článok a moje Newslettre, potom ste už tento záväzok SPRAVILI. Gratulujem! 

2/ Druhým slovom sú POCHYBNOSTI! Rozdiel medzi úspešnými podnikateľmi a ostatnými je, že sa naučili konať NAPRIEK pochybnostiam a prekonávať ich.

Pochybnosti budete mať na začiatku podnikania úplne o všetkom. Tu je zopár, ktorými som si prešiel ja, keď som začínal v biznise finančného sprostredkovania s OVB:

Pochybnosti o mne – „Mám na to? Som ja vôbec podnikateľ? Nebolo by mi lepšie v práci s pravidelným príjmom? Čo si o mne pomyslia ostatní, keď to nezvládnem?“

Pochybnosti o iných – „Dokáže ma môj získateľ naučiť, ako podnikať v tomto biznise? Nájdem ľudí do môjho podnikania? Zvládnu to oni vôbec?“ Nehovoriac o pochybnostiach od druhých ľudí: „Je to pyramída! Nevidel si video o OVB?! Ja som to vyskúšal a nefunguje to! Ozaj chceš vymeniť výborne platené zamestnanie za riskantné podnikanie?“

A v neposlednom rade to boli pochybnosti o samotnom systéme OVB: „Funguje ešte tento biznis model? Nie je v súčasnosti tento trh už presýtený? Nie je to len pre pár vyvolených tam hore? Dá sa takto vôbec vybudovať podnikanie aj v súčasnosti?“

3/ Tretím slovom v odvahe je – ČIN. 

Problém s pochybnosťami je, že ich nikdy nevyriešite myslením. Vyriešite ich jedine činmi! Činmi, ktorými sa rozhodnete naplniť váš záväzok. Odvaha teda nespočíva v nedostatku pochybností, ale v ich ovládnutí!


Teraz už viem, že moje pochybnosti o sebe, o iných a o systéme vyplývali z nedostatku činov. Preto som začal namiesto prílišného rozmýšľania robiť jednoduché činy:

Oslovenie môjho získateľa, aby sme sa porozprávali – čin.
Prihlásenie sa na podnikateľský kurz OVB – čin. 
Vystúpenie z komfortnej zóny a plnenie úloh z kurzu – čin.
Nájdenie prvého klienta – čin.
Nájdenie prvého spolupracovníka – čin.
Napísanie tohto článku, aby som pomohol aj vám prekonať svoje pochybnosti – ČIN!

Aký bude Váš prvý čin?

P.S. Už len do tohto piatku máte možnosť zaregistrovať sa na Podnikateľské školenie OVB. Začína budúci utorok 6.júna o 17.00 a prebieha online. Ak chcete vedieť viac – napíšte mi.
  
P.S.S. Ak si chcete pozrieť záznam zo Vstupného školenia, v ktorom sme hovorili o detailoch samotného podnikateľského školenia, prosím napíšte mi.

Komentáre
 1. Milan píše:

  Zdravim, ak je to pravda, klobuk dole. Ale na Linked in je nieco ine

  Six Sigma Black Belt
  Jan 2015 – Present8 years 6 months

  • Tomáš Pieružek píše:

   Haha dakujem za upozornenie Milan, asi budem musiet refreshnut moj profil 🙂 Na Amazon si uz len letmo spominam 😉

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov