Množstvo ETF v portfóliu = diverzifikácia?

K napísaniu tohto článku ma viedla moja nedávna skúsenosť s portfóliom jedného klienta. Toto portfólio mu nastavoval expert na investície. Samotné portfólio nie je úplne zlé. +/- spĺňa základné princípy, ale diabol sa ukrýva v detailoch. Pozrime sa na jednotlivé pozície daného portfólia a poviem vám môj pohľad.

Pár pozícií z portfólia

1. iShares Edge S&P 500 Minimum Volatility UCITS ETF EUR Hedged

Akciové ETF by mali byť vždy bez menového hedžingu. Väčšina relevantných štúdií potvrdzuje, že výhoda zaistenia menového rizika neprekoná v dlhodobom horizonte súvisiace poplatky! To znamená, že budete mať zaistené menové riziko, ale váš výnos bude nižší, ako keby ste si toto riziko nehedžovali. Asi jediný scenár, kde si viem predstaviť zmysel hedžovaného ETF je na dôchodku, keď už potrebujete akú-takú stabilitu portfólia.

Druhý zásadný bod tohto ETF – na prvý pohľad vyzerá, že sa jedná o indexové S&P500. No na druhé prečítanie zistíte, že sa jedná o minimum volatility ETF. T.j. opäť aktívni manažéri vytvárajúci štruktúry, ako poraziť index… Našťastie manažérsky poplatok pri tomto fonde je len 0,25% p.a. Otázka je aké sú poplatky za hedžing a udržiavanie minimum volatility.

Prečo nezvoliť jednoduché indexové S&P500, bez akejkoľvek aktívnej správy a hedžingu, s management fee 0,07% p.a.?

2. Berkshire Hathaway Inc. (dis)

Tak tomuto výberu sa priznám vôbec nerozumiem.. Individuálna (aj keď určite výborná) akcia. Z môjho pohľadu zbytočná koncentrácia na jednu akciu v ktorej je vlastne viacero amerických firiem, ktoré nájdete aj v S&P500..

3. Franklin Templeton – Franklin Technology Fund A(acc)EUR

Tento fond je v zásade v poriadku i keď opäť. Je to podielový fond so všetkými daňovými nástrahami (oslobodenie až po 3 rokoch vs. po roku v prípade ETF fondov). VEĽMI vysoké manažérske poplatky na úrovni 1,8% p.a. a z dlhodobého hľadiska pochybná schopnosť porážať svoj benchmark PO započítaní všetkých poplatkov.

4. SPDR Morningstar Multi-Asset Global Infrastructure UCITS ETF

Opäť jedno aktívne riadené ETF. Dokonca toto ETF je zamerané na špecifický sektor ekonomiky – infraštruktúru. T.j. investuje do firiem, ktoré majú v popise činnosti výstavbu infraštruktúrnych projektov. A moja otázka je – prečo práve tento sektor a nie napríklad AI alebo zdravotníctvo alebo jeden z ďalších stoviek sektorov? Vie daný poradca niečo, čo nevie nikto iný a síce, že toto je to vyvolené odvetvie, ktoré prekoná index?

5. iShares MSCI World SRI UCITS ETF

Po dlhom čakaní sme sa konečne dostali k dobrému ETF 😉 Toto bola moja prvotná reakcia, až kým ma jeden čitateľ upozornil na „SRI“ v názve. Ja som si to ani nevšimol.. Je to opäť ďalší ESG fond to jest ekologický a udržateľný výber z MSCI World. Či porazia „index“ je vo hviezdach. Za mňa nešťastný výber.

6. iShares Edge MSCI World Quality Factor UCITS ETF EUR

A opäť k nevhodným ETF. Prečo si vybrať MSCI World SRI a hneď na to MSCI World Quality Factor. A čo to vôbec je quality factor? Prezradím vám to – je to aktívne vyberanie firiem, ktoré majú nízky dlh, vysoký výnos ROE a nízku variabilitu ziskov. Na prvý pohľad to znie super. Tento fond síce prekonáva MSCI World, ale bude totak aj o 10 rokov? Štatistiky hovoria skôr o opaku.

Slon v miestnosti

Toto portfólio nie je z môjho pohľadu úplne zlé. Áno, ako vidíte vyššie dá sa vylepšiť a nie je to podielový fond so vstupným, výstupným poplatkom, poplatkom za výnos, management fee vo výške 2.5% p.a., ako býva v našich končinách dobrým zvykom.

Môj zásadnejší problém je v diverzifikácii tohto portfólia. Akoby sa jeho autor snažil dať do portfólia čo najviac rôznych ETF, aby to vyzeralo, že nad tým musel dlho premýšľať, a teda si zaslúži svoju odmenu. Neviem, to len tipujem.

Ten zásadný problém tohto portfólia z môjho pohľadu však je v tom, že drvivá väčšina týchto ETF/ podielových fondov sa svojím obsahom PREKRÝVA, a teda daný investor kupuje v rôznych fondoch stále len TIE ISTÉ akcie.

Jeden príklad. Ak sa pozriete na zloženie MSCI World zistíte, že takmer 65% z neho je zainvestovaného do najväčších firiem v USA. Ak si teda k MSCI World pridáte fond S&P 500, potom ste získali diverzifikáciu či nie? Odpoveď je že nie, len máte navyše zainvestované do akcií firiem v USA v ďalšom fonde..

Riešenie teda nie je viac fondov, ale rozumná diverzifikácia medzi viaceré firmy a viaceré krajiny!

Pre základnú diverzifikáciu vám stačí vlastniť index USA, EÚ (resp. rozvinuté krajiny mimo USA) a Rozvojové krajiny. Áno dá sa ísť pri každej možnosti do viac detailov, ale načo? Najmä ak je vaše portfólio pod 100 tisíc eur radšej sa venujte niečomu užitočnejšiemu, ako hľadaniu ďalšej diverzifikácie vášho portfólia.

Záver

Prejdite si vaše ETF portfólio a zamyslite sa, koľko prekrývajúcich sa ETF ňom máte. Ak je ich viacero, zjednodušte si to. 3-4 akciové indexové ETF + 1 dlhopisové ETF je všetko, čo potrebujete!

Ak sa potrebujete poradiť, tu je kontakt na mňa.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov