ERE vs. FIRE

V poslednom čase sa začína dostávať pojem FIRE (Financial Independence Retire Early) do povedomia ľudí. Najmä v dôsledku médií, ktoré začali o tejto téme viac hovoriť. Aj na Slovensku.

No ja osobne mám s FIRE jeden problém. Keď čítam rôzne články o ľuďoch, ktorí „FIRE-d“, t.j. stali sa finančne slobodnými, vidím v drvivej väčšine ľudí, ktorí mali veľmi vysoký príjem a z neho dokázali ušetriť 50-80%. Sú to väčšinou manažéri, riaditelia firiem, IT-čkári a podobne. Pri týchto ľuďoch je bežné zarobiť 3-8 tisíc EUR v čistom. Viem, lebo s nimi jednak hovorím a potom som v predchádzajúcom živote 😉 na určitý čas patril do tejto skupiny.

Môj problém s touto interpretáciou Finančnej slobody je, že sa zdá nedosiahnuteľná pre „bežných“ ľudí. To je ale nepochopenie širšieho kontextu finančnej slobody a základných princípov skorého odchodu do dôchodku.

Ak sa pozriem späť na moju cestu a uvažujem, ktorá kniha/ blog/ človek mali najväčší vplyv na to, že som finančnú slobodu dosiahol v 37 rokoch, potom to bol bez pochýb Jacob Lund Fisker a jeho kniha Early Rertirement Extreme + jeho blog. Ak ste túto knihu ešte nečítali, tak to určite spravte. Mimochodom, budete ju potrebovať aj k pochopeniu videa, ktoré práve pripravujem o ERE na Slovensku.

Aký je teda hlavný rozdiel medzi FIRE a ERE? Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že FIRE je o dosiahnutí finančnej slobody ak zarábate 4tisíc + a „uskromníte“ sa tak, že žijete len z 2000 eur. ERE je o živote s mesačnými výdavkami 390 eur a príjme 1500 eur. Ak teda mesačne zarobíte 1500 eur a miniete 390 eur, potom dosiahnete finančnú slobodu za cca 7 rokov. Presne takto to spravil Jacob Lund Fisker. Teda presnejšie za 5 rokov a ročných výdavkoch 7000 USD.

Že sa to na Slovensku nedá? A že sa nedá prežiť z 390 eur na mesiac? A že sa to možno dá, ale nie ak máte rodinu a deti? A že to je život v chudobe, bez zážitkov? Dá a nie je. V najbližšom videu vám ukážem konkrétne čísla, ako môže 18-ročný človek s priemerným platom dosiahnuť finančnú slobodu v 25-ke.

Jedno upozornenie. Život s rozpočtom 390 eur sa vám pravdepodobne zdá ako utrpenie. Teda ak už nie ste študentom. No zmyslom knihy ERE vyššie je naučiť vás, ako môžete s takýmto rozpočtom žiť porovnateľným životom ako niekto, kto minie 4x toľko. Taktiež vás naučí, ako byť omnoho vzdelanejší (rozhľadenejší?) ako ľudia okolo vás. Navyše sa naučíte, ako byť omnoho odolnejší voči zmenám vo vašom okolí. Neviem vám vysvetliť celú knihu v jednom blogu, preto vám ju ešte raz odporúčam. Táto kniha je, ako Jacob hovorí, 90% o stratégii a len 10% o taktike. Nenájdete tam preto 10 tipov ako ušetriť na XYZ, ale nájdete tam detailné vysvetlenie prečo ste v tzv. Lock-in, čo je to Renesančný človek, sieť cieľov, modulárny design atď. atď.

Ciest k finančnej slobode je takmer nekonečné množstvo. Nenechajte sa preto odradiť tvrdením, že ak nemáte veľmi vysoký príjem, finančnú slobodu nikdy nedosiahnete. Je to o vašich hodnotách a správnej stratégii.

Viac vo videu už budúci týždeň.

Štítky:
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto príspevku. Zásady spracovania osobných údajov